V Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim

18:00
wydarzenia weekendu

Kiedy

20.10 - 21.10.2017
godz.: 18:00

Gdzie

Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu
ul. Solna 1
Kołobrzeg

V Kołobrzeskie Dni z Rotmistrzem Witoldem Pileckim

Obchody rozpoczną się w piątek o godz.18.00 w Regionalnym Centrum Kultury. Zaplanowano tam pokaz filmu dokumentalnego o walce podziemia niepodległościowego z aparatem terroru UB i KBW w latach 1944-1950. Później wszyscy zgromadzeni będą mogli wziąć udział w dyskusji z udziałem znawców historii Żołnierzy Wyklętych na temat zjawiska zdrady narodowej. Moderatorem spotkania będzie prof. Tomasz Panfil reprezentujący Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie.

Dzień później zaplanowano główne uroczystości. Rozpocznie je V Konkurs wiedzy o życiu i działalności rotm. Witolda Pileckiego adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej z województwa zachodniopomorskiego. Później zaplanowano uroczystą galę artystyczna w sali widowiskowej Regionalnego Centrum Kultury. Rozpocznie ją o godz.17.00 pokaz filmu dokumentalnego o rotm. Witoldzie Pileckim.

Potem zgromadzeni widzowie będą mogli obejrzeć muzyczną opowieść przetykaną wspomnieniami i fragmentami listów Witolda Pileckiego oraz wierszami w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od czapy” z Gawrolina. Całość zakończy koncert „Zołnierzom Wyklętym” w wykonaniu Lecha Makowieckiego i zespołu Zayazd.

Uroczystą galę poprowadzi Dariusz Kowalski a gościem specjalnym będzie sam syn rotmistrza – Andrzej Pilecki.

Witold Pilecki – Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, uczestnikiem wojny obronnej przeciwko bolszewickiej agresji w 1920 r., współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej.

Źródło: Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu