„Tym, którzy nie powrócili z morza” – koncert

22:00
cmentarz centralny

Kiedy

13.06 - 13.06.2020
godz.: 22:00

Gdzie

Cmentarz Centralny
ul. Ku Słońcu
Szczecin

„Tym, którzy nie powrócili z morza” - koncert

Podczas tegorocznego koncertu usłyszymy „Stabat Mater” –  najsłynniejsze dzieło przedwcześnie zmarłego geniusza Giovanniego Battisty Pergolesiego (1710-1736), które do dziś wykonuje się w całym chrześcijańskim świecie. „Stabat Mater” w dziejach muzyki pełni podobną rolę jak Pieta w sztukach plastycznych. Ukazuje mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy cierpienia jego Matki. Opisujący tę scenę tekst średniowiecznej sekwencji doczekał się w ciągu wieków licznych opracowań muzycznych. Kompozycja Pergolesiego z 1736 r. zajmuje odrębne i wyjątkowe miejsce w historii muzyki religijnej.
Autor miał zaledwie dwadzieścia sześć lat kiedy skomponował utwór. Wkrótce potem zmarł na gruźlicę. Po jego śmierci dzieło, niczym „Requiem” Mozarta, ekscytowało, poruszało, i do dziś porusza wyobraźnię odbiorców. Pełne jest patosu i urzekających melodii, popisowych arii, olśniewających, emocjonalnych duetów, efektownych i brawurowych pasaży.

Wykonawcy:
Joanna Tylkowska-Drożdż – sopran
Sandra Klara Januszewska – mezzosopran
Olha Bilas – organy
„Ba-rock” – kwartet smyczkowy:
Mykhaylo Tsebriy – I skrzypce
Olga Kharytonova – II skrzypce
Natalia Lebedeva – altówka
Włodzimierz Żylin – wiolonczela
Małgorzata Bornowska – dyrygent

Realizacja:

Realizacja dźwięku: Jakub Jankowski, Jakub Skowroński
Realizacja świateł: Dawid Karolak

W związku z reżimem sanitarnym i w trosce o zdrowie widzów bilety na wydarzenie dostępne są tylko online. Liczba miejsc ograniczona. W sprzedaży jest zgodnie z rozporządzeniem 150 biletów. Miejsca na widowni podczas koncertu są nienumerowane. Wejście na koncert tylko od ulicy Ku Słońcu bramą główną Cmentarza Centralnego od 21.00. Uczestników wydarzenia obowiązuje noszenie na twarzy maseczek ochronnych oraz zachowanie 2 metrów odległości między sobą.

Ważne: oświadczenie o stanie zdrowia, które należy wypełnić przed wejściem na koncert, regulamin oraz klauzula o przetwarzaniu danych osobowych dostępne są na stronie: http://www.opera.szczecin.pl/component/repertuar/spektakl/447

Źródło: Organizator