Turniej Muzyków Prawdziwych

10:00

Kiedy

31.08 - 03.09.2017
godz.: 10:00

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

Już po raz trzeci Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie jest gospodarzem i organizatorem Turnieju Muzyków Prawdziwych, który w tym roku odbędzie się między 31 sierpnia a 3 września. Ponownie wystartują w konkursie muzycy różnych regionów, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz muzycy nią zainspirowani. W tym roku po raz pierwszy w formie konkurencji, muzykę dopełni taniec.

Program: 

19:00 
Pokaz filmowy
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Filharmonii od 18 sierpnia od godz. 13.00.
Pokaz filmu „W drodze” w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego i spotkanie z bohaterami filmu: Kapelą Dobrzeliniacy z Żychlina

Kamera filmowa towarzyszy muzykantom z Żychlina podczas podróży na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych do Kazimierza Dolnego.

Wspólna podróż i występy na festiwalu pozwalają poznać członków Kapeli Dobrzeliniacy: wybitnego harmonistę Sławomira Czekalskiego, barabanistę Franciszka Kowalskiego i Marię Stępień, klasycznie wykształconą skrzypaczkę z Łodzi. W ostatnich latach coraz rzadziej spotykana wiejska muzyka tradycyjna swoich odbiorców i kontynuatorów znalazła wśród młodych mieszkańców miast.

Co skłania ich do grania z wiekowymi już muzykantami? Czy muzyka tradycyjna jest we współczesnym świecie potrzebna i aktualna? Czy może być atrakcyjna dla adeptów szkół i uczelni muzycznych?

Spotkanie poprowadzi Piotr Baczewski – fotograf i filmowiec, dokumentujący współczesne przejawy kultury tradycyjnej, aktywnie działający w środowisku kultury ludowej.

10:00-14:00, 15:00-18:00
Przesłuchania zespołów i solistów
SALA KAMERALNA
WSTĘP WOLNY
Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach muzycznych: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły śpiewacze oraz zespoły instrumentalne i wokalno-instrumentalne. Podczas przesłuchań uczestnicy zaprezentują obowiązkowe dwa utwory. Pierwszy z nich to utwór wybierany spośród dostępnych źródeł przez samych wykonawców. Drugi utwór to odpowiedź muzyków na wylosowany przed występem wątek tematyczny, związany z rokiem kalendarzowym i obrzędowym. Uczestnicy mogą wykonać dodatkowy, trzeci utwór stanowiący interpretację motywu „Tutejsi”.
W każdej z kategorii przyznane będą trzy pierwsze miejsca, a laureaci otrzymają nagrody finansowe. Nagrodzeni muzycy wystąpią w niedzielę 3 września na scenie sali symfonicznej Filharmonii podczas koncertu finałowego.
Uczestników Turnieju Muzyków Prawdziwych oceniać będzie jury w składzie: dr Weronika Grozdew- Kołacińska, dr hab. Bogdan Matławski, prof. US oraz Wojciech Ossowski.
19:00
Nowowiejski w 3D – koncert symfoniczny
SALA SYMFONICZNA
ARTYŚCI:
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zespół Śpiewaczy Ani Brody
Anna Lasota – sopran
Iga Wasilewska – skrzypce
Piotr Zgorzelski – basy
Michał Żak – instrumenty dęte drewniane
Szczepan Pospieszalski – trąbka
Piotr Gwadera – baraban
Ania Broda – cymbały, śpiew
Wojciech Rodek – dyrygent
PROGRAM:
Feliks Nowowiejski – Grajek – Wariacje na temat ludowy op. 32 na sopran koloraturowy i orkiestrę symfoniczną
Feliks Nowowiejski – Dwadzieścia pięć polskich pieśni ludowych z Warmii – wybór pieśni w aranżacji Macieja Prochaski
Augustyn Steffen – Pieśni ze Zbioru polskich pieśni ludowych z Warmji
Obchodzona w tym roku 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to wyjątkowy pretekst do przyjrzenia się tej części twórczości kompozytora, która czerpie inspiracje bezpośrednio z motywów muzyki ludowej. Nowowiejski chętnie korzystał z bogactwa polskiego folkloru, pisał pieśni i utwory inspirowane melodiami z Górnego Śląska, Wielkopolski, Kujaw i Małopolski, sięgał również po muzykę ludową z rodzimej Warmii.
Kolejny raz szczecińscy filharmonicy spotkają się na scenie z muzykami specjalizującymi się w muzyce tradycyjnej. Na program koncertu złożą się wybrane utwory Feliksa Nowowiejskiego, a także pieśni, które stanowiły materiał źródłowy dla kompozytora. Rekonstrukcje tradycyjnych melodii, klasyczne wykonanie dzieła zgodnie z zapisem kompozytorskim i twórcza interpretacja we współczesnej aranżacji Macieja Prochaski – to trzy wymiary muzyki Nowowiejskiego przygotowane specjalnie na trzeci Turniej Muzyków Prawdziwych.
10:00-14:00, 15:00-17:00
Przesłuchania zespołów i solistów
SALA KAMERALNA
WSTĘP WOLNY
10:00
Warsztaty muzyki ludowej 
OŚRODEK TEATRALNY KANA
ZAPISY: turniej@filharmonia.szczecin.pl
Kapela Brodów – prowadzenie
Warsztaty gry na tradycyjnych instrumentach ludowych oraz śpiewu (otwarte dla profesjonalistów i amatorów) skierowane są przede wszystkim do członków zespołów folklorystycznych i ludowych z regionu Pomorza Zachodniego.
Warsztaty poprowadzą członkowie Kapeli Brodów, którzy razem grają od roku 1992. Repertuar kapeli tworzą utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej, pochodzące ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki PAN, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własnych. Muzyka wykonywana przez Kapelę Brodów jest swoistym przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów.
W swoich wykonaniach kapela zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst, pozostawiając także przestrzeń na indywidualność wykonania. Muzycy Kapeli Brodów używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli i skrzypiec. Podczas warsztatów można będzie także uczyć się tradycyjnej gry na kontrabasie i klarnecie.
17:00
Konkurs par tanecznych z kapelą
HOL
WSTĘP WOLNY
Taniec jest nieodzownym elementem tradycyjnej kultury muzycznej. Stąd (po raz pierwszy na Turnieju Muzyków Prawdziwych) kategorie śpiewacze i instrumentalne dopełnione zostaną przez Turniej Tańca.
Pary startujące w konkurencji tanecznej zatańczą oberki, mazurki, polki, kujawiaki, a także inne tańce tradycyjne z różnych stron Polski. W Turnieju Tańca mogą brać udział pary amatorów i profesjonalistów, a towarzyszyć im będą kapele wykonujące tradycyjny repertuar ze swoich regionów.
Wykonanie tańców oceniać będzie jury w składzie: Jacek Hałas, prof. dr hab. Dariusz Kubinowski oraz Remigiusz Mazur-Hanaj.
20:00
Dom Tańca
HOL
WSTĘP WOLNY
Kapela Brodów
Uczestnicy Turnieju Muzyków Prawdziwych
Dom Tańca otworzy Kapela Brodów, wprowadzając wszystkich chętnych do tanecznej zabawy. Mistrzowie ludowych wykonań porwą publiczność w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców.
Scena w holu otwarta będzie dla wszystkich muzykantów, którzy będą chcieli zagrać do tańca w swoich tradycyjnych składach, a także we wspólnej improwizacji z innymi uczestnikami zabawy.
Podczas Domu Tańca ogłoszeni zostaną także laureaci Turnieju Muzyków Prawdziwych i laureaci Turnieju Tańca.
12:00
Warsztaty dla dzieci
HOL
WSTĘP WOLNY Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Filharmonii od 23 sierpnia od godz. 13.00.
Jaworowi Ludzie:
Witold Roy Zalewski – śpiew, opowieści, akordeon, instrumenty drobne
Katarzyna Wińska – śpiew, bębenek obręczowy, baraban, lira korbowa
Katarzyna Żytomirska – opowieści, śpiew, instrumenty drobne
Katarzyna de Latour-Andrzejewska  – śpiew, ksylofon, skrzypce i inne instrumenty
Warsztaty kultury tradycyjnej dla dzieci pn. Opowieści nieprawdziwe to spotkanie wypełnione muzyką tradycyjną, historiami i wspólnymi, muzycznymi zabawami. W rolach głównych wystąpią m.in.: Jaworowi Ludzie, kogucik, babcia, dzieci, akordeon, lira korbowa, drewniane klepki, no i Coś. Spotkaniu przyświeca przesłanie: muzykować może każdy, a zwierzęta i drzewa trzeba szanować, bo nigdy nie wiadomo, kiedy i do czego się przydadzą.
17:00
Koncert finałowy
SALA SYMFONICZNA
Część I:
Laureaci III Turnieju Muzyków Prawdziwych
Część II:
Fanfare Ciocărlia
Najlepsi śpiewacy, instrumentaliści, kapele i zespoły śpiewacze, a także zwycięzcy Turnieju Tańca wystąpią podczas koncertu zwieńczającego trzecią edycję Turnieju Muzyków Prawdziwych. Rezultaty turniejowych zmagań podziwiać będzie nie tylko publiczność zgromadzona w sali symfonicznej, ale także miłośnicy tradycyjnych brzmień w całej Polsce – za sprawą internetowej transmisji koncertu laureatów.

Gościem specjalnym finału Turnieju Muzyków Prawdziwych będzie Fanfare Ciocărlia – legendarna orkiestra dęta pochodząca z północno-wschodniej Rumunii. Ich repertuar to prawdziwie wybuchowa mieszanka romskich i rumuńskich melodii tanecznych, czerpiąca także z tradycyjnej muzyki tureckiej, bułgarskiej, serbskiej i macedońskiej. Niepowtarzalnemu brzmieniu i skomplikowanym rytmom, wygrywanym w nieziemskim tempie (przekraczającym niekiedy dwieście uderzeń na minutę), dała się już ponieść publiczność niemal na całym świecie – od Australii, Azji, Europy po Amerykę. Jak mawiają sami muzycy: nikt nie robi tego lepiej, trudniej, szybciej, frywolniej niż Fanfare Ciocărlia.

Źródło: Organizator