Trollgatan. Ulica Trolli

18:00

Kiedy

27.09 - 27.09.2016
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: 20 zł

Gdzie

Stargardzkie Centrum Kultury
ul. Piłsudskiego 105
Stargard

Trollgatan. Ulica Trolli

reż. Tomasz Kaczorowski

obsada: Grażyna Madej, Iwona Kowalska, Magdalena Wrani-Stachowska, Paweł Adamski, Michał Lewandowski, Przemysław Walich

Spektakl dotyczy kryzysu tożsamości Europy, histerii medialnej wobec tak zwanego kryzysu migracyjnego oraz miejsca Polaków we wspólnocie Europy.

Andżela marzy o wyjeździe do Szwecji i nawiązuje znajomość z Larsem, poznanym na czacie Szwedem. Nie wie, że w krainie Ikei może czekać na nią niebezpieczeństwo. Miętus, facet z Grodziska już tam jest, ale czy to o tym naprawdę marzył? Tymczasem Sven, dziennikarz, pisze nowy teatralny tekst dotyczący neonazistów.

Scenariusz sztuki inspirowany jest książkami i reportażami: „Mężczyzna z laserem. Historia szwedzkiej nienawiści” Gellerta Tamasa; „Czuły punkt. Teatr, naziści zbrodnia” Elisabeth Åsbrinck; „Policjanci i złodzieje” Kjetila Stensvika Østliego; „Jeden z nas. Opowieść o Norwegii” Åsne Seierstad; „Cisza w Pradze” Jaroslava Rudiša; „Skandynawia. Wojna z trollami” Tony’ego Griffithsa oraz ogólno –internetowym i –medialnym hejtem.    

Spektakl TROLLGATAN. ULICA TROLLI powstał ramach projektu kuratorskiego Piotra Ratajczaka PIKSELOZA – programu Teatru Współczesnego w Szczecinie, polegającego na cyklu realizacji niskobudżetowych na scenie „Malarni”, których twórcami są interesujący reżyserzy młodego pokolenia. W ramach projektu zostaną zaprezentowane spektakle poświęcone najbardziej zapalnym, globalnym zjawiskom polityczno-społecznym, wychodzące naprzeciw dzisiejszym lękom o przyszłość naszego świata. Terroryzm, zagrożenie wojnami, ekspansja radykalnego islamu, globalne kontrasty ekonomiczne, skrajny populizm polityczny, emigracja biednego południa do bogatej północy, globalne ocieplenie – to tylko przykłady tematów (inspirowanych często tak popularnymi dziś reportażami), którymi zajmą się młodzi twórcy. Każda premiera poprzedzona będzie wydarzeniami kontekstowymi dotyczącymi tematyki przedstawień – debatami, warsztatami, wykładami, projekcjami filmów oraz kontaktem z widzami w przestrzeni Internetu.

Źródło: Organizator