Okno na świat: Tatarzy wierni Polsce – spotkanie z dr. A. Miśkiewiczem

17:00

Kiedy

19.09 - 19.09.2017
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Okno na świat: Tatarzy wierni Polsce - spotkanie z dr. A. Miśkiewiczem

Posłuchajmy opowieści o Tatarach. Zapraszamy na spotkanie z dr. Aleksandrem Miśkiewiczem, połączone z promocją jego książki „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich z XX wieku”.

Aleksander Miśkiewicz (ur. 1945) doktor nauk humanistycznych, ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku, nadal czynny zawodowo. Interesuje się losami współczesnej Polski, szczególnie dziejami ziem północno-wschodnich, Kresów, Tatarów polskich oraz historią Pomorza po 1945 roku. Niezmordowany popularyzator wiedzy na temat historii Tatarów polskich. Autor książek (m.in. „Tatarska legenda. Tatarzy polscy 1945–1990”, „Tatarzy na Ziemiach Zachodnich Polski w latach 1945–2005”, „Tatarzy polscy 1918–1939. Życie społeczno-kulturalne i religijne”) i wielu artykułów o tematyce tatarskiej. Redaktor i współpracownik kilku czasopism wydawanych przez tatarskie instytucje, m.in. „Pamięć i trwanie”, „Przegląd Tatarski”. Członek Rady Naukowej „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”.
Książka „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich z XX wieku”, to opowieść o Tatarach, którzy przenieśli do naszych czasów ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów i polskich Kresów. Polscy Tatarzy to fenomen w historii wyznawców islamu. Zachowując odrębność religijną oraz pielęgnując własne tradycje i obyczaje, przyjęli polską kulturę, pokojowo asymilując się z narodem polskim. Już od ponad sześciuset lat pozostają wiernymi i lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Autor porusza w swej publikacji, między innymi następujące tematy: jak Tatarzy bronili Polski w wojnie polsko-bolszewickiej i w czasie II wojnie światowej; gdzie walczył 1 Szwadron Tatarski 13 Pułku Ułanów Wileńskich; kim był legionista i przyjaciel Józefa Piłsudskiego Aleksander Sulkiewicz; czy Tatarzy wspierali „Solidarność”; gdzie przebiega „Szlak tatarski”; jakie są relacje polskich Tatarów z rodakami z Krymu, a jakie z innymi wyznawcami islamu; którzy z polskich pisarzy i artystów mają tatarskie pochodzenie, a nawet jak smakują przysmaki z tatarskiej jurty!

Na miejscu będzie można kupić książkę i otrzymać autograf od naszego gościa. Podczas spotkania będzie też można zakupić czasopismo „Goniec Kresowy”.

Wydarzenie dodane przez użytkownika