Okno na świat: Tatarzy. Spacer oraz pokaz filmu

17:00

Kiedy

21.09 - 21.09.2017
godz.: 17:00

Gdzie

Plac Janiny Szczerskiej
Plac Janiny Szczerskiej
Szczecin

Okno na świat: Tatarzy. Spacer oraz pokaz filmu

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze i projekcji filmu w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy”. Spacer tatarskimi śladami po Szczecinie poprowadzi dr Aleksander Miśkiewicz. Spotykamy się na Placu Janiny Szczerskiej.

Po spacerze, o godz. 19.30, odbędzie się projekcja filmu „Tatarskie ślady”, w kinie „Zamek”. Po seansie będzie można porozmawiać z reżyserką filmu, Małgorzatą Prokop.

„Tatarskie ślady” (2011, reż. Małgorzata Prokop). Film powstał na zamówienie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do wystawy „Tatarzy polscy. Historia i Kultura Tatarów w Polsce”, której kuratorem była Barbara Igielska. Tatarzy to jedna z najmniejszych, najmniej zbadanych i dostępnych mniejszości etnicznych, zamieszkałych w Polsce od ponad 600. lat. Ich sztuka zawdzięcza swe oblicze niezwykłej mieszance kultur nadwołżańskich Bułgarów, Złotej Ordy i późniejszych chanatów. Mieszkają głównie na Podlasiu, w Trójmieście, Warszawie, ale także w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie. W Bohonikach i Kruszynianach – małych wsiach tuż przy granicy z Białorusią oraz w Gdańsku Oliwie mają swoje meczety. Nie udało się im zachować języka, ale kultywują tradycje przodków i wyznają islam. Czują się Polakami spod znaku Półksiężyca. Film został zrealizowany w szczecińskiej Agencji Producenckiej ARTwizje.

Wydarzenie dodane przez użytkownika