Szczeciński Zalew Myśli

11:00

Kiedy

30.11 - 03.12.2016
godz.: 11:00

Bilety

Bilet: Koszt udziału w koncercie (03.12) - 20 zł; na resztę wydarzeń obowiązuje wstęp wolny

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Szczeciński Zalew Myśli

Ostatnie zamkowe spotkanie w ramach Zalewu Myśli dotyczyło wymiaru wspólnotowości życia społecznego. Uznaliśmy, że człowiek wyraża się w pełni nie pojedynczo, ale w odniesieniu do drugiego, kiedy tworzą razem wspólnotę. Biorąc pod uwagę ułomność naszej natury, tak po ludzku, każda wspólnota skazana jest prędzej czy później na wyniszczające kłótnie i niezrozumienie prowadzące do wrogości i rozpadu.

Potrzeba więc każdemu z nas stałej dbałości o własny rozwój duchowy, by przestrzeń wspólnotową zasilać źródłem energii przekraczającej ludzkie ograniczenia i przezwyciężać tym sposobem ludzkie ułomności.

Kim jest twój Bóg? W tytułowym pytaniu kryje się nasz sposób widzenia Boga, to jak Go sobie wyobrażamy, jaką miarę doń przykładamy, jakie przyznajemy Mu miejsce w naszym życiu.

Co nam grozi gdy przestajemy się liczyć z Jego żywą obecnością? To ważne by udzielić sobie uczciwej i pogłębiającej odpowiedzi. Od tego zależy przecież jakość naszego życia, na ile będzie ono zanurzone w autentycznej wspólnocie i szczęśliwe.

Jeśli miłość niezłomna za jaką tęsknimy stanowi spoiwo autentycznej ludzkiej wspólnoty, to jaką drogą mamy realny dostęp do źródła jej nieskończonych zasobów?

Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania prowadzą nas ku wyjątkowej przestrzeni spotkania: relacjom człowieka z transcendentnym wymiarem rzeczywistości.

Chcemy też odnieść się do takich dróg „oswajania” Boga jak: pasja, interpretacja wydarzeń, które nas spotykają, przebóstwianie życia, nasze własne projekcje.

W czym lepsze jest życie w którym kierujemy się wiarą? Czy ateista może być dobrym człowiekiem? Czy wiara jest tylko czasową podpórką? Do czego potrzebny jest ludziom wierzącym kościół? Czy tylko tu możemy spotkać Boga? Jak wygląda realny kontakt z Bogiem? Kiedy wiara w Boga przyjmuje charakter dewocyjny, fundamentalistyczny? Jak się chronić przed banalizowaniem, uprzedmiotowianiem Boga? 

Zaproszenie do rozmowy na szczecińskim zamku przyjęli m.in.: dr hab. Iwona Jazukiewicz, Jarema Piekutowski, Timm Stütz, dr Łukasz Kołoczek, Andrzej Trojanowski, ks. dr Piotr Prieto i roshi Maria Moneta-Malewska.

Imprezy towarzyszące:

Poetyckie rubieże – Środa, 30.11. g.18.00 sala zamkowa 101 (obok Kina zamek):  

Spotkanie autorskie ze szczecińskim poetą, leśnikiem Zbigniewem Smoczkiem, Prowadzenie:  Tomasz Korczyński. Wstęp wolny. 

Pokaz filmu „Casa Blanca” – Czwartek, 1.12. g.19.00,  Kino Zamek :

 dok.pol. 2014,reż, A.Maciuszek, po filmie odbędzie się dyskusja. Wstęp wolny.

Debata „Moje spotkanie z Bogiem” – Piątek, 2.12. g.18.00,  Coffee Orsola, Pl. Żołnierza 3

Debata z udziałem chrześcijanina, muzułmanina, wyznawcy judaizmu, nieortodoksyjnego chrześcijanina. Wstęp wolny.

Diaporama:  „Wierzenia Inków” w ramach sympozjum – Timm Stuetz, Glinna koło Szczecina

Koncert Finałowy „Sacrum & profanum” na Zamku Książąt Pomorskich (3 grudnia, godz. 19:00, Sala Bogusława, wstęp: 20zł/przedsprzedaż biletów w CIKiT na Zamku) z udziałem Zespołu Piosenki Naiwnej i jego gości:
Chór Gospel & Trio Oskara & Irek Leciejewski z zespołem & Kuba Dobrzycki – piano & szczecińskie młode talenty

Szczegółowy program wydarzenia: Szczeciński Zalew Myśli 2016

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator