Szczecin Jazz 2018 – Wallace Roney Quintet

20:00

Kiedy

12.03 - 12.03.2018
godz.: 20:00

Bilety

Bilet: 50-110 zł
Kup bilet

Gdzie

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Małopolska 48
Szczecin

Szczecin Jazz 2018 - Wallace Roney Quintet

Już w wieku 16 lat trębacz Wallace Roney zdobył uznanie i szacunek swoich kolegów i mentorów. Był jednym z nielicznych muzyków swojego pokolenia, którzy uczyli się i doskonali swoje umiejętności bezpośrednio z mistrzami jazzu. Na swój status gwiazdy zapracował wspólnym graniem z elitą największych jazzowych artystów w historii takich jak: Tony Williams, Ornette Coleman, Herbie Hancock, Art Blakey, Elvin Jones, Chick Corea, Wayne Shorter, Sonny Rollins, Dizzy Gillespie i oczywiście Milesem Davisem, który miał najważniejszy wpływ na karierę Wallace’a.

Wallace rozpoczął współpracę i wspólne granie z Milesa Davisa po tym, jak Miles usłyszał go w 1983 roku podczas jego urodzinowej uroczystości w Carnegie Hall. Ich współpraca osiągnęła szczyt, gdy Miles wybrał Wallace’a do wspólnego występu na scenę w Montreux w 1991 roku. Podczas tego historycznego występu namaścił go jako swojego następcę. Po śmierci Davisa, Herbie Hancock, Ron Carter, Wayne Shorter, Tony Williams i Roney zebrali się razem i ruszyli w światowe tourne w jego hołdzie.

O swojej muzyce, Roney mówi: „Moim celem jest jak najlepsza muzyka. Lubię, słucham i gram wszystkie typy muzyki. Staram się nadać muzyce swój unikalny wyraz i brzmienie, które jest konsekwencją jazzowego doświadczenia”.

4 listopada 2016 r. Wallace Roney wydał swój nowy album „A Place In Time”. Nowy krążek jest efektem ciężkiej pracy i nieustępliwej kontynuacji form muzycznych i ustrukturyzowanych rytmów kwintetu Milesa Davisa z lat 60. XX wieku. Słuchacze często kojarzą Roney’a z Davisem, przez współpracę Roney’a z legendą jazzową na początku kariery. W tym momencie wpływ Davisa na Roney’a można uznać głównie za historyczny. Gra Roney’a jest intensywniejsza, z mocniejszym tonem i ostrzejszym rytmami niż u Davis’a. Utwory Wallace’a zawierają motywy łatwiejsze dla ucha, które maskują harmoniczne złożoności, a solówki przepełnione są emocjami i utrzymywane w rytmicznym tempie.

Sam Miles „namascił” go na swojego sukcesora podczas słynnego festiwalu w Montreux, zapraszając na wspólny koncert i przekazując publicznie swoją trąbkę (dał ją podczas koncertu młodemu wówczas Wallacowi – 1991r.)

Wallace Roney Quintet wystąpi w Szczecinie po raz trzeci. Co ciekawe przyjeżdża do nas zawsze co 10 lat. Pierwszy raz był 1998 – na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich 2008 w starej filharmonii, a teraz 12.03.2018 w nowej Filharmonii.

Z Wallacem zagra dobrze znany naszej publiczności, przyjaciel Szczecin Jazzu, perkusista Eric Allen. Eric jest również przyjacielem i kompanem Wallace, z którym zna się od czasów liceum, gdzie po raz pierwszy spotkali się w Waszyngtonie w USA w latach 70-tych i od tamtego czasu ściśle ze sobą współpracują. W każdym zresztą szczecińskim koncercie Eric Allen towarzyszył Wallce Roney Quintet. Tak będzie i tym razem podczas Szczecin Jazz.

Źródło: Organizator

Kup bilet