Szczecin Firefighter Combat Challenge 2017

09:00

Kiedy

11.08 - 12.08.2017
godz.: 09:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Szczecin

Szczecin Firefighter Combat Challenge 2017

Wały Chrobrego po raz siódmy będą miejscem zmagań kilkuset strażaków nie tylko z całej Polski, ale również z wielu europejskich krajów oraz Stanów Zjednoczonych. Ich ogromny wysiłek będzie można zobaczyć już od rana na malowniczym nabrzeżu.

Firefighter Combat Challenge to zmagania z udziałem „najtwardszych” strażaków, które zyskują coraz więcej sympatyków. Zostały wymyślone ponad 20 lat temu w USA, a w Europie możemy je oglądać już od dekady. Zawody przebiegają wg formuły opracowanej, w oparciu o testy sprawnościowe dla strażaków zza oceanu. Konkurencje biegów są w dużym stopniu odzwierciedleniem rzeczywistych czynności w pracy strażaka, a efektowość i dynamiczny przebieg sprawiają, że jest to impreza bardzo widowiskowa.

W trakcie zawodów strażacy wykonają szereg wyczerpujących zadań. W pełnym rynsztunku bojowym (hełmy, rękawice, ubranie specjalne) będą musieli wykonać następujące czynności:

* wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży oraz wciągnąć dodatkowy jego odcinek przy pomocy liny,

* za pomocą młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg,

* pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec ciągnąc wypełniony wodą wąż (30m),

* przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m.

Zawody odbywają się w różnych kategoriach wiekowych, odbędzie się także rywalizacja grup dwuosobowych: damskich, męskich i mieszanych oraz najbardziej widowiskowe zmagania sztafet.

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych torach w bliźniaczo podobnej konkurencji. Każde dziecko będzie mogło zmierzyć się z nadmuchiwanym zamkiem-wspinalnią, ciężarem przesuwanym młotem, slalomem, nawodnionym wężem strażackim oraz manekinem. Na czas startu przygotowano prawdziwe ubranie strażackie dostosowane do wieku zawodników. W poprzednich latach, już samo przymierzenie hełmu i munduru okazało się atrakcją nie tylko dla maluchów lecz również dla fotografujących swoje pociechy rodziców.

Tradycyjnie już przygotowano szereg atrakcji w bezpośrednim sąsiedztwie areny zmagań strażaków. Będą pokazy ratownictwa z instruktażem pierwszej pomocy, wystawa pojazdów pożarniczych, ściana wspinaczkowa i inne.

Zapraszamy do kibicowania szczególnie szczecińskiej drużynie strażaków, która systematycznie zdobywa trofea w zawodach organizowanych w Polsce i w Europie.

Program wydarzeń:
11 sierpnia 2017 roku 
09.00 Odprawa z zawodnikami
09.30 Oficjalne otwarcie zawodów, przedstawienie organizatorów, sędziów, sponsorów.
10.00 Starty indywidualne
20.00 Zakończenie startów indywidualnych12 sierpnia 2017 roku10.00 Starty sztafetowe – eliminacje
13.00 Starty tandemów
16.00 Starty sztafetowe – ćwierćfinały
17.00 Starty sztafetowe – półfinały
17.30 Bieg sztafetowy – Mały Finał
17.35 Bieg sztafetowy – Finał
18.00 Zakończenie zawodów, podanie oficjalnych wyników, dekoracja zawodników.Atrakcje towarzyszące: 1. Firefighter Combat Challenge dla dzieci.
2. Pokaz rzeźbienia w drewnie pilarkami spalinowymi.
3. Wspinaczka na ściankę mobilną.
4. Prezentacja wybranych samochodów pożarniczych  KM PSP Szczecin.
5. Prezentacje firm z branży pożarniczej.
6. Instruktaż udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
7. Symulator dachowania.
Źródło: Organizator