Szczecin European Film Festival

10:00

Kiedy

13.06 - 17.06.2018
godz.: 10:00

Bilety

Bilet: 10 i 15 zł

Szczecin European Film Festival

Szczecin European Film Festival w lecie zaprezentuje selekcję najnowszych produkcji filmowych w 4. konkursach: Music SEFF – światowe kino dokumentalne o muzyce i jej twórcach, Telefon Art – międzynarodowy konkurs krótkich form filmowych, Pop SEFF – muzyka i obraz czyli selekcja zaskakujących klipów muzycznych, Zachodniopomorskie Shorty – filmowa kuchnia z naszego regionu.

Oprócz zmagań konkursowych specjalny program dla najmłodszych kinomanów w ramach SEFF Mini, Strefa Chillout z koncertami i specjalnymi pokazami filmowymi i wiele innych.

13 czerwca / środa

Godz. 18:00 – 21:00 / Ceremonia otwarcia SEFF
Ceremonia otwarcia SEFF’18 odbędzie się w zabytkowym budynku Trafostacji Sztuki w Szczecinie – unikalnym obiekcie kultury, który w tym roku otrzymał wyróżnienie w kategorii „adaptacja obiektu zabytkowego” w najstarszym i najważniejszym konkursie w tej dziedzinie w Polsce. W programie spotkanie z Jurorami i uczestnikami konkursów, ekspertami w dziedzinie kina Tomaszem Raczkiem i Krzysztofem Spórem, muzyczny set Dj-ski i polska premiera amerykańskiego dokumentu muzycznego „Original Motion Picture Soundtrack” w reżyserii Chrisa McDaniela o kultowych soundtrackach w kinie, o których opowiedzieli m.in.: Kevin Bacon, Billy Bob Thornton, Jon Cryer, Huey Lewis, Kenny Loggins, Corey Feldman. Ceremonię poprowadzi dziennikarz Radia Szczecin Konrad Wojtyła. Dobre kino czas zacząć.

14 czerwca/ czwartek

Godz. 10:00 – 12:00 / SEFF MINI – Młode Kino Europejskie vol. 1
Godz. 12:00 – 14:00 / SEFF MINI – Młode Kino Europejskie vol. 2
Spotkanie z najnowszym kinem europejskim, pełne emocji rozmowy na ważne i ciekawe tematy, to atrakcyjna propozycja w ramach Szczecin European Film Festival dla młodzieży w wieku 14-18 lat. Poprzez interaktywne działania, pod okiem doświadczonej animatorki Agnieszki Walancik, uczestnicy poznawać będą tajniki sztuki dyskusji. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: biuro@officyna.art.pl. Oczywiście inspiracją do rozmów będzie prezentowany film, bo dobre kino jest najważniejsze.

Godz. 18:00 – 20:00 / Zachodniopomorskie Shorty vol. 1
Godz. 20:00 – 22:00 / Zachodniopomorskie Shorty vol. 2
Zachodniopomorskie SHORTY Finał 2018, czyli filmowa kuchnia z Zachodniopomorskiego regionu, smaczne fabuły, wyborne dokumenty, zaskakujące wideoklipy i przepyszne kino eksperymentalne. To już 8. edycja konkursu prezentującego najnowsze i najciekawsze produkcje filmowe twórców związanych z województwem zachodniopomorskim. O zwycięstwie w konkursie zadecydują głosy publiczności i festiwalowego Jury. Wisienką na torcie będzie spotkanie z twórcami finałowych produkcji.

Godz. 22:00 – 23:59 / Český filmChillout Zone – wieczór reżyserski z Milošem Formanem vol. 1
Historia rozgrywająca się w małej wiosce u podnóży Karkonoszy. Coroczny bal strażaka elektryzuje lokalną społeczność, ale nie wszystko idzie jak z płatka… Komedia z odrobinką goryczki i zarazem jeden z pierwszych filmów mistrza.

15 czerwca / piątek

Godz. 00:00 – 02:00 / Český Film, Chillout Zone wieczór reżyserski z Milošem Formanem vol. 2
Bezczelny, charyzmatyczny, odważny skandalista postanawia powołać do życia czasopismo, które zbulwersuje opinię publiczną na długie lata. Trochę inna walka o wolność słowa w wydaniu amerykańskim.

Godz. 10:00 – 12:00 / SEFF MINI Młode Kino Niemieckie vol. 1
Godz. 12:00 – 14.00 / SEFF MINI Młode Kino Niemieckie vol. 2
Silne, intrygujące, młode niemieckie kino tradycyjnie na Szczecin European Film Festival. Selekcja najciekawszych i nagrodzonych produkcji z tegorocznej edycji jednego z największych festiwali młodego kina w Niemczech FiSH – Filmfestival im Stadthafen z Rostocku. Projekcja połączona będzie ze spotkaniem młodzieży (14-18 lat) z twórcami prezentowancyh filmów oraz gościem specjalnym: dr. Klausem Blaudzunem z Instytutu Nowych Mediów w Rostocku. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Frymus: dziennikarka Polskiego Radia Szczecin. Na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: biuro@officyna.art.pl. Dobre niemieckie kino zaprasza.

Godz. 18:00 – 21:00 / Pop Seff’18 – finał konkursu klipów muzycznych
Drugie spotkanie z międzynarodowym konkursem krótkich filmowych form muzycznych POP SEFF, w których obraz odgrywa równie istotną rolę co opisująca go muzyka. Filmową selekcję tego, co w artystycznym, muzycznym kinie „piszczy”, oceniać będzie Jury, w skład którego wejdą Mateusz Winkiel i Adam Barwiński oraz Wy, Droga Publiczności. Po prezentacjach konkursowych Piotr Rokicki z Radia Szczecin poprowadzi rozmowę z zaproszonymi gośćmi na temat kondycji i przyszłości wideoklipów w przemyśle muzycznym. Jaki wpływ na osiągnięcie sukcesu mają klipy, czy każdy z nas może być twórcą kultowych produkcji tego gatunku?

Godz. 21:00 – 22:30 / Pop Seff Extra – koncert solowy Damiana Ukeje
Damian Ukeje w intymnym koncert na gitarę akustyczną i głos jednego z najbardziej uzdolnionych songwriterów młodego pokolenia w Polsce. W programie utwory z dwóch płyt długogrających artysty „Ukeje” i „UZO” oraz kilka muzycznych niespodzianek. Dzięki współpracy m.in. z Janem Borysewiczem, Sarsą, Piotrem Roguckim, Mateuszem „Matheo” Schmidtem, Małgorzatą Ostrowską, Wojciechem Olszakiem, Braćmi w ostatnich latach jego wrażliwość koncertowa nabrała dojrzałego i zaskakującego kształtu. Ukeje, do tej pory głownie kojarzony z cięższym brzmieniem, powraca w nieoczekiwanym wydaniu, którego jeszcze nie było okazji usłyszeć w Szczecinie. Dobremu kinu zawsze towarzyszy dobra muzyka.

Godz. 22:00 – 23:50 / Český Film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Milošem Formanem vol. 3
Drobny złodziej i hochsztapler próbuje uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Udając wariata, trafia do szpitala, który tylko pozornie wydaje się bezpiecznym schronieniem. Kultowa ekranizacja kultowej powieści Kena Keseya.

16 czerwca / sobota

Godz. 00:00 – 02:00 / Český Film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Milošem Formanem vol. 4
Pozbawiony skrupułów hrabia Valmont prowadzi niebezpieczną grę ze swoją przyjaciółką. Stawką jest życie młodych kobiet i ich uczucia. Miłosne intrygi, zdrady, nienawiść, czyli wszystko to, co w powieści Pierre’a Choderlosa de Laclosa „Niebezpieczne związki” najlepszego na ekranie kinowym.

Godz. 10.00 – 11.45 / SEFF MINI’18 Warsztaty animacji poklatkowej, grupa wiekowa 7-9 lat vol.1
Projekcje porywających animacji, które będą inspiracją do nakręcenia własnych opowieści. Młodzi adepci sztuki filmowej, zainspirowani książką i filmem, będą mieli możliwość ożywienia postaci z papieru i plasteliny, czyniąc ich bohaterami swojej produkcji. Zajęcia poprowadzone będą przez doświadczonych animatorów kultury, Paulinę Ratajczak i Krzysztofa Kuźnickiego.

Godz. 12.00 – 14.00 / SEFF Mini’18 Warsztaty animacji poklatkowej, grupa wiekowa 10-13 lat vol.1
Projekcje znakomitych i nagrodzonych animacji oraz tworzenie za pomocą nożyczek, papieru, plasteliny i kamery własnych opowieści, które ożyją na ekranie. Warsztatowicze, zainspirowani filmem i lekturą, będą mieli okazję wyprodukowania własnych filmów pod okiem doświadczonych animatorów: Pauliny Ratajczak i Krzysztofa Kuźnickiego.

Godz. 14.15 – 16.15 / SEFF Mini’18 Warsztaty plakatu filmowego, grupa wiekowa 11-14 lat
Od początku istnienia kina plakat filmowy jest jego nieodłączną częścią. Niejednokrotnie przyczyniał się do sukcesu filmu, który reklamował. W arkana grafiki plakatowej warsztatowiczów wprowadzą Hanna Wysocka i Łukasz Szpatowicz – graficy i absolwenci Akademii Sztuki w Szczecinie. Wspólne tworzenie unikalnych filmowych kadrów poprzedzą projekcje najnowszego młodego kina europejskiego. Inspirujące, dobre kino.

Godz. 16:00 – 22:00 / MUSIC SEFF – konkurs dokumentów muzycznych
Konkurs filmów o muzyce po raz pierwszy w Szczecinie w ramach SEFF. Selekcja najnowszych produkcji dokumentalnych z całego świata wprowadzająca w tajniki tworzenia muzyki, pracy w studiu i na trasie koncertowej, opowieści ludzi, dla których muzyka jest pasją życia, historie znanych i mniej znanych zespołów. Tradycyjnie już zwycięzca wybrany zostanie głosami publiczności przy wsparciu Jurora. Będzie nim w tym roku dziennikarz muzyczny, reżyser i scenarzysta Leszek Gnoiński. Po projekcjach konkursowych, wraz z Piotrem Rokickim z Radia Szczecin i Jurorem konkursu, będzie można porozmawiać o tym, po co robi się współcześnie dokumenty muzyczne, jakie są kulisy finansowe i filmowe tych produkcji, a także co zrobić, żeby zyskały uznanie na arenie międzynarodowej. Muzyczne opowieści w dobrym kinie czekają.

Godz. 17.00 – 18.30 / ZFF Pomerania Film @ SEFF
Kooperacja Stowarzyszenia OFFicyna oraz Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film po raz kolejny umożliwia publiczności spotkanie z najnowszą twórczością utalentowanych filmowców z zachodniopomorskiego regionu. Premierowy pokaz produkcji powstałych w Pracowni Animacji prowadzonej przez dr Izabelę Plucińską na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie połączony będzie ze spotkanie z ich twórcami.

Godz. 22:00 – 23:59 / Český film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Guillermo del Toro vol. 1
Oscarowa baśń dla dorosłych osadzona w czasach zimnej wojny. Samotna i nieszczęśliwa kobieta pracuje jako woźna w rządowym laboratorium. Pewnego dnia odkrywa pilnie strzeżoną tajemnicę, od której zależą losy świata.

Godz. 22:00 / Chillout Zone – impreza taneczna na Łące Kany
Niespodziankowe after party na łonie natury, czyli SEFF i Łąka Kany zaprasza na potańcówkę na świeżym powietrzu. Po filmowych emocjach i godzinach spędzonych w kinie będzie można powyginać ciało przy zaskakujących setach DJ-skich w jednym z najbardziej urokliwych miejsc Szczecina. Nie tylko dobrym kinem człowiek żyje.

17 czerwiec /niedziela

Godz. 00:01 – 02:00 / Český film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Guillermo del Toro vol. 2
Film kręcony w stolicy południowych sąsiadów Polski, Pradze. Podczas czarnej mszy naziści przywołują na świat syna szatana. Dzięki amerykańskiemu profesorowi demon staje po stronie dobra, ratując świat w swoim przewrotnym stylu.

Godz. 10.00 – 11.45 / SEFF Mini’18 Warsztaty animacji poklatkowej, grupa wiekowa 7-9 lat vol.2
Projekcje porywających animacji, które będą inspiracją do nakręcenia własnych opowieści. Młodzi adepci sztuki filmowej, zainspirowani książką i filmem, będą mieli możliwość ożywienia postaci z papieru i plasteliny, czyniąc ich bohaterami swojej produkcji. Zajęcia poprowadzone będą przez doświadczonych animatorów kultury, Paulinę Ratajczak i Krzysztofa Kuźnickiego. Fantastyczna przygoda z dobrym kinem.

Godz. 12.00 – 14.00 / SEFF Mini’18 Warsztaty animacji poklatkowej, grupa wiekowa 10-13 lat vol.2.
Projekcje znakomitych i nagrodzonych animacji oraz tworzenie za pomocą nożyczek, papieru, plasteliny i kamery własnych opowieści, które ożyją na ekranie. Warsztatowicze, zainspirowani filmem i lekturą, będą mieli okazję wyprodukowania własnych filmów pod okiem doświadczonych animatorów: Pauliny Ratajczak i Krzysztofa Kuźnickiego.

Godz. 14.15 – 16.15 / SEFF Mini’18 „Gotowi do lotu?”
Uczestnicy warsztatów, poszukają inspiracji w filmie i wspólnie zbudują plan zdjęciowy. Będzie to podróż mini-dronami rejestrując wszystko, co w filmowej krainie się wydarzy. Warsztaty dla dzieci w wieku 9-11 lat prowadzone będą przez Marka Szymańskiego z Fundacji Kamienica 1, specjalistę w dziedzinie wykorzystania dronów.

Godz. 17.00 – 19.00 / Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film” SEFF
Krótkie metraże z całego świata pokazujące świeże spojrzenie na to, co dla twórców tego gatunku kina ważne, inspirujące i aktualne. Finał 12. edycji konkursu krótkich impresji filmowych nakręconych telefonem komórkowym, iPhonem, tabletem, smartfonem itp., czyli nieprofesjonalnym sprzętem operatorskim. Otwarta formuła przeglądu nie ogranicza autorów narzuconą tematyką ani technikami wykonania, dając pole do popisu dla ich wyobraźni i kreatywności. Produkcję oceniać będzie Jury w składzie Cezary Ciszewski, Andrzej Fidyk, Alicja Grabowska oraz przybyła na pokaz publiczność. W ramach tego punktu programu będzie można porozmawiać również na temat roli shortów w przemyśle filmowym z członkami szanownego Jury. Dobre kino bywa eksperymentalne.

Godz. 22:00 – 23:59 / Český film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Guillermo del Toro vol. 3
Hiszpania. Wojna domowa. Niezwykle wrażliwa dziewczyna przenosi się wraz z ciężarną matką do domu jej nowego męża – okrutnego generała wojsk reżimowych. Samotna i zagubiona odnajduje zaczarowany labirynt, który zamieszkują bardzo nietypowi i nieraz przerażający mieszkańcy.

18 czerwiec /niedziela

Godz. 00:01 – 02:00 / Český film, Chillout Zone – wieczór reżyserski z Guillermo del Toro vol. 4
Młoda pisarka z Nowego Yorku (Mia Wasikowska) zakochuje się bez pamięci w przystojnym Angliku (Tom Hiddleston), który w rodzinnej posiadłości w Anglii kryje mroczne tajemnice. Do tego nietypowy miłosny trójkąt, duch i zaskakująca intryga.

Źródło: Organizator