Świąteczne Police

10:00
dla dzieci

Kiedy

16.12 - 16.12.2017
godz.: 10:00

Gdzie

Hala sportowa
Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicza
Police

Świąteczne Police

Już w sobotę, 16 grudnia od godziny 10:00, w hali sportowej Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach będzie mieć miejsce wyjątkowe wydarzenie. To właśnie na terenie tego obiektu odbędzie się specjalna impreza bożonarodzeniowa, mająca na celu zintegrowanie społeczności polskiej oraz niemieckiej.

Organizacja tego wydarzenia ma być narzędziem, służącym do stopniowej likwidacji barier i ograniczeń, a także dać szansę na współpracę między mieszkańcami przygranicznych miejscowości. Impreza, z uwagi na swój specyficzny, świąteczny charakter, z całą pewnością przyczyni się do zacieśnienia więzów między sąsiadami i sprawi, że sobotnie spotkanie upłynie w miłej, rodzinnej i ciepłej atmosferze.

W harmonogramie wydarzenia uwzględniono wiele bardzo interesujących atrakcji. Zorganizowana zostanie między innymi Strefa Rodziny, na terenie której dziadkowie, rodzicie i dzieci z obu krajów staną przed szansą na miłe spędzenie czasu oraz integrację z rówieśnikami zza drugiej strony granicy. Nieodłącznym towarzyszem strefy będzie oczywiście św. Mikołaj, który rozda maluchom słodycze i z przyjemnością będzie pozował do wspólnych zdjęć z uczestnikami imprezy. Czas w Strefie Rodziny będzie można spędzić bardzo kreatywnie, między innymi przy stoisku do wspólnego malowania bombek, robienia ozdób i budowy świątecznych łańcuchów. To właśnie ta ostatnia atrakcja będzie jednym z motywów przewodnich wydarzenia, ponieważ organizatorzy postawili sobie za cel, aby polskie i niemieckie rodziny wspólnie pobiły rekord w długości świątecznego łańcucha. Punktem kulminacyjnym tej części zabawy będzie dokonanie oficjalnego pomiaru łańcucha oraz przystrojenie nim choinki.

Ciekawie będzie też na specjalnie ustawionej scenie. To właśnie tam odbędzie się międzynarodowy przegląd kolęd i piosenek świątecznych, w trakcie którego nasi goście będą prezentować swoje umiejętności wokalne. Publiczności zostaną zaprezentowane kolędy znane zarówno z polskich, jak i niemieckich domów. Planowany jest także specjalny występ, w trakcie którego dzieci najpierw zaśpiewają „Cichą noc” w swoim ojczystym języku, a następnie – po otrzymaniu zapisanego fonetycznie tekstu kolędy – spróbują zmierzyć się z tą samą pieśnią, ale tym razem już w języku swoich sąsiadów. Na scenie ma odbyć się też spotkanie z przedstawicielami z Niemiec i Polski, którzy opowiedzą między innymi o tym, jak wygląda świętowanie Bożego Narodzenia w ich kraju, jakie wigilijne potrawy się przygotowuje, jak stroi się choinkę i kiedy rozdawane są prezenty. Rozmowy poprowadzi profesjonalny konferansjer.

W planie imprezy uwzględniono też inne ciekawe atrakcje, w tym między innymi Świąteczną Olimpiadę Sportową. Ten punkt programu będzie stanowił integralny element całego dnia, a uczestnicy zmierzą swoje siły w konkurencjach sprawnościowych, mających naturalnie bożonarodzeniowy charakter. Można zatem spodziewać się „biegu św. Mikołaja” oraz „wyścigów reniferów”, czyli zabaw, które nie tylko wprowadzą rywalizację sportową i radość, ale też bez cienia wątpliwości przyczynią się do integracji społeczeństwa polskiego i niemieckiego.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji na gości z obu krajów czeka też pokaz świątecznego live cookingu, w trakcie którego szef kuchni oraz jego asystent będą na żywo i z udziałem publiczności przygotowywać wigilijne potrawy. A skoro już o jedzeniu mowa, to trzeba też wspomnieć o „Festiwalu świątecznych smaków”, który będzie towarzyszyć imprezie przez cały czas. Na terenie obiektu znajdzie się bowiem miejsce na wielki kiermasz świąteczny, gdzie pojawią się osoby z Polski i Niemiec, które zaprezentują najbardziej popularne potrawy wigilijne i ciasta świąteczne. Swoją przestrzeń otrzymają także wystawcy, mający bezpłatną możliwość pokazania swoich produktów – ozdób świątecznych, płyt z kolędami, pomysłów na oryginalny prezent itp.

Przy obsłudze wydarzenia pracować będzie wiele osób, w tym między innymi mówiący po polsku i niemiecku konferansjerzy, hostessy, pracownicy obsługi technicznej i oczywiście tłumacze, których zadaniem będzie pomoc uczestnikom w integracji z sąsiadami zza granicy.

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, więc należy pamiętać też o tych najbardziej potrzebujących. Właśnie dlatego przez cały czas trwania imprezy prowadzona będzie zbiórka charytatywna. Każdy, kto uiści symboliczną opłatę, dostanie okazję do zakręcenia kołem fortuny. Wygrają wszyscy, którzy wezmą udział w zabawie. Może to być drobny upominek, ale niewykluczone jest także wylosowanie atrakcyjnego gadżetu sportowego. Cały dochód ze zbiórki przeznaczony będzie na łózko rehabilitacyjne dla Marcina Chytry ze Stolca.

Źródło: Organizator