Świat oczami reporterek

18:00

Kiedy

24.01 - 24.01.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Świat oczami reporterek

Spotkanie pod tytułem „Świat oczami reporterek”. Gościć będziemy Karolinę Sulej oraz Urszulę Jabłońską.

Czy wiecie, że inkubatory przez lata wcale nie służyły w szpitalach, tylko były atrakcją cyrkową w Coney Island w Nowym Jorku? Czy wiecie, że duchy w Tajlandii najbardziej lubią pić czerwoną Fantę? Czy wiecie, że reporterki podróżują same po świecie, docierają do ciekawych miejsc i piszą o tym świetne książki?

Uznane reporterki i podróżniczki opowiedzą o swoich najnowszych książkach – o Tajlandii i USA, o kulisach ich powstawania, o doświadczeniach kobiet w podróży w nieznane, w programie także anegdoty i ciekawostki dotyczące pracy reportera. Ich opowieściom będzie towarzyszył pokaz zdjęć dokumentujących tematy ich książek.

Karolina Sulej – dziennikarka, reporterka, redaktorka „Wysokich Obcasów” i „Wysokich Obcasów Ekstra”, gdzie zajmuje się modą i stylem życia. Zaczynała jako dziewiętnastolatka w „A4”, potem pracowała m.in jako wicenaczelna magazynu „Exklusiv”, redaktorka kultury w „Natemat”, dziennikarka „Przekroju”, redaktorka mody w magazynie „Pulp”, redaktorka prowadząca w magazynie „Podróże”. Przez dwa lata była współprowadzącą program „Cappucino z książką” dla TVP KULTURA. Dzisiaj, razem z Sylwią Chutnik i Mateuszem Kubikiem tworzy program „Barłóg Literacki” o książkach i czytelnictwie na kanale YouTube. Jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie pisze doktorat, zajmuje się studiami nad Zagładą w Zespole Badań nad Pamięcią o Zagładzie i działa w Zespole Badań nad Modą. W 2015 roku wydała debiutancką książkę reportażową o polskiej modzie po 89 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” (Świat Książki). W 2017 roku wydała razem z zespołem naukowym Badań nad Zagładą książkę „Ślady holokaustu w imaginarium kultury polskiej” Wyd. Krytyka Polityczna. W lutym 2018 roku wydała drugą książkę reportażową „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (Dowody na Istnienie).

Urszula Jabłońska – absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Obecnie pracuje jako reporterka, publikuje m.in. w „Dużym Formacie” i „Wysokich Obcasach”. Jej reportaże ukazały się również w książkowych zbiorach „Walka jest kobietą” (2014), „Mur. Dwanaście kawałków o Berlinie” (2015) i „Obrażenia. Pobici z Polską” (2016). Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, finalistka Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego 2013 oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej 2017. Współzałożycielka stowarzyszenia reporterów Rekolektyw. Autorka książki reporterskiej „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii” (2017, Dowody na Istnienie).

Źródło: ProMedia