Stolpersteiny w Szczecinie

17:00

Kiedy

20.02 - 20.02.2020
godz.: 17:00

Gdzie

klub Hormon
ul. Monte Cassino 6
Szczecin

Kategorie


Stolpersteiny w Szczecinie

W grudniu 2019 r. wyszła na jaw odpowiedź udzielona przez Architekta miasta Szczecin pani Gudrun Netter. Pani Netter chciała upamiętnić swojego ojca, stettinerskiego Żyda, ofiarę niemieckiego nazizmu, wmurowując w chodnik szczecińskiego Niebuszewa tzw. Stolpersteine (Kamienie Pamięci). Jej prośba spotkała się z odmową Miasta. Przywołane argumenty wskazywały, że zarówno IPN, jak i powołujące się na opinię instytutu władze miasta nie rozumieją istoty projektu Kamieni Pamięci, autorstwa artysty Guntera Demniga.

Stolpersteiny to projekt wielowymiarowy, znaczący artystycznie, społecznie oraz edukacyjnie. To jedna z wielu współczesnych form przekazywania żywej pamięci o czasach i ofiarach nazizmu. Wraz ze szczecińskimi naukowcami chcemy w przystępny sposób przybliżyć specyfikę tego projektu, jego znaczenie dla wizerunku Szczecina jako miasta otwartego i rozumiejącego swoją złożoną historię.

Zaproszenie na spotkanie przyjęli:
prof. Eryk Krasucki, który wprowadzi nas w kontekst historyczny i przybliży losy szczecińskich Żydów,
dr Mikolaj Iwański, który pokaże współczesne artystyczne rzeźby memoratywne i ich rolę w weryfikacji tradycyjnie pojmowanych pomników,
dr Jędrzej Wijas, który Stolpersteiny zaprezentuje jako sposób zachowania pamięci żywej, zgodnie z założeniami postpamięci.

Spotkanie poprowadzi Filip Przytulski ze Stowarzyszenia Refugees. Po 15-minutowych wystąpieniach prelegentów, zapraszamy wszystkich uczestników do zadawania pytań i wspólnej dyskusji.

Spotkanie odbędzie się w spokojniejszej części cafe HORMON (bardzo mocno dziękujemy za gościnę), co mamy nadzieję, nada łagodny ton naszym rozmowom. Szczerze liczymy, że przebieg dyskusji i jej otwarty, publiczny charakter skłoni władze samorządowe miasta Szczecin do przychylnych i odważnych decyzji w sprawie Stolpersteinów.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora