Spotkanie z Pawłem Piechnikiem

18:00

Kiedy

06.06 - 06.06.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: wstęp wolny

Gdzie

ProMedia -Miejska Biblioteka Publiczna filia nr 54
aleja Wojska Polskiego 2
Szczecin

Paweł Piechnik – autor komiksu „Chleb wolnościowy”, komiksu o więźniach Majdanka. Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau.

Po raz pierwszy, w roku 75-lecia swojego istnienia, Państwowe Muzeum na Majdanku wydaje komiks, oparty na relacjach byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu, stworzony przez artystę Pawła Piechnika. Komiks „Chleb wolnościowy” stanowi zbiór graficznych opowieści o losach jedenastu więźniów Konzentrationslager Lublin.

Autor wykorzystał fragmenty wspomnień z książek „Niebo bez ptaków” Danuty Brzosko-Mędryk, „Pole śmierci” Andrzeja Stanisławskiego i „Majdanek. Obóz koncentracyjny w relacjach więźniów i świadków” w opracowaniu Marty Grudzińskiej oraz relację Jolanty Nowakowskiej-Korzeniewskiej, jako dziecka osadzonej na Majdanku. Komiksowi towarzyszy krótkie posłowie historyczne oraz słownik terminów i biogramy więźniów, których historie stały się kanwą narracji.

Sformułowanie „chleb wolnościowy” było używane przez osadzonych w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Oznaczało chleb wypiekany poza obozem i jednoznacznie kojarzyło się z tęsknotą za domem. Chleb wolnościowy był i jest dzisiaj wartością, która wskazuje na różne postawy ludzkie, przedstawione w trzech częściach komiksu: „O głodzie”, „O śmierci”, „O wolności”. Tym, co łączyło współwięźniów i dawało siłę do codziennej walki o życie, była szeroko pojęta nadzieja wolności.

 

Źródło: Organizator