Spotkanie z Agnieszką Szylar

18:00

Kiedy

30.05 - 30.05.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie z Agnieszką Szylar

Spotkanie w cyklu „Słowem-kobieta” :
Agnieszka Szylar – szczecińska fotografka, malarka, stylistka, wizażystka, fryzjerka. Inicjatorka akcji  „Mam prawo do…”.
Prowadzenie: Monika Lesner.

„Mam prawo do…” to spontaniczny projekt, który powstał po to, aby wzmocnić nasze poczucie spełnienia, aby docenić życie jakim jest, aby docenić siebie. Polega na prezentowaniu w przestrzeni wirtualnej portretów osób, które nadsyłają je wraz z własnym rozwinięciem hasła „Mam prawo do…”

„Mam prawo do…” to apel, który ma pokazać, że w swojej odrębności nie różnimy się od siebie. Łączy nas fakt, że jesteśmy nieidealni, że nie mieścimy się w ramach narzuconych nam przez oczekiwania, wychowanie, szkołę, religię, społeczeństwo.

Odrzućmy samocenzurę. Nie dążmy do perfekcji. Nie musimy lubić gotować, sprzątać, żyć w poukładanym świecie. Nie musimy wyglądać jak modelki – i tak jesteśmy kobiece, zalotne, emanujemy pięknem. Nie musimy przyjmować ról, w których się nie odnajdujemy. Recepta na szczęście nie istnieje. Nie musimy spełniać oczekiwań męża, syna, brata, księdza, koleżanek, znajomych, rodziny.

Mamy prawo do bycia sobą, do szczęścia, do niedoskonałości, do autentyczności, do odmowy, do wolności do godności do łagodności, do popełniania błędów, do…

Dajmy sobie prawo do bycia autentycznymi i dostrzegajmy swoją wartość. Nie starajmy się za wszelką cenę być zauważone, docenione, szanowane. Pokochajmy się takie, jakie jesteśmy. Poczujmy swoją wartość, to jedyna droga do szacunku i uznania – jedyna skuteczna. Pokochajmy się takie jakie jesteśmy, a rozkwitniemy blaskiem o jakim nie miałyśmy pojęcia. Pamiętajmy, że na świecie nie ma ludzi perfekcyjnych, a wszyscy zasługujemy na szacunek.

Projekt powstał z myślą o kobietach, jednocześnie płeć nie ogranicza uczestnictwa oraz prawa do wypowiedzi. Każdy może wysłać swoje zdjęcie wraz z rozwinięciem hasła „Mam prawo do…” i stać się częścią projektu.

Agnieszka Szylar
Jak sama o sobie mówi, do Liceum Plastycznego dostała się chyba cudem – to był dar od losu za determinację i postawienie wszystkiego na jednej karcie. Karcie marzeń. Nie wybiła się w szkole niczym specjalnym, wyszła z niej z poczuciem, że sztuka nie jest dla niej, jednak bawiła się w tych latach świetnie i nie zamieniłaby ich na nic innego.

Osiem lat temu otworzyła się na sztukę jeszcze raz. Zaczęła od fotografii, przez malarstwo, grafikę po instalacje. Stało się to jej pasją i na nowo odkrywała wszystko, co porzuciła z powodu kompleksów.

Dzięki pracy duchowej i miłości do malarstwa zbudowała swój własny schemat pracy z pędzlem, co dziś owocuje Warsztatami Malarstwa Intuicyjnego. Odkryła sposób, dzięki któremu każdy bez względu na talent czy doświadczenie jest w stanie namalować piękny obraz. Odkryła sposób na wyrażenie siebie, swojej duszy, wyciszenie emocji i zmianę zachowań.

W fotografii kręci ją przede wszystkim kreacja, zmiana wizerunku i tworzenie swoich własnych światów. Fascynują ją portrety, uchwycenie czyjeś duszy, tego, co ukryte.

W sztuce ważne jest dla niej mieć czas i przestrzeń na własne opowieści, na wyrażenie siebie, na przedstawienie stanowiska w sprawie lub zwyczajnie opowiedzenie jaki świat chciałoby się widzieć. Jest artystką wizyjną. Tworzy, by wyrazić siebie. Jak któraś z jej prac się podoba, jest przeszczęśliwa!

Słowem – kobieta to cykl spotkań z wyjątkowymi kobietami  mieszkającymi w obszarze Szczecin – pogranicze – Berlin. Każdego miesiąca mieszkanki Szczecina będą mogły uczestniczyć w rozmowach z artystkami, działaczkami, pisarkami oraz ekspertkami, które wzbogacą merytoryczny przekaz spotkania. To nowa formuła, która łączy spotkanie autorskie z panelem na określony temat. Równie ważna jest tu interakcja, do której zachęcamy gości. Klimat kameralnego spotkania będzie tłem do interpretacji dzieł kultury i rozważań na temat kobiecych doświadczeń we współczesnym świecie.

Monika Lesner – inicjatorka i prowadząca spotkania w ramach projektu, dziennikarka, koordynatorka projektów polsko – niemieckich, działa na rzecz integracji społecznej i kulturowej, organizatorka Transgranicznego Festiwalu Kobiet, wiceprezeska Fundacji Strefa Dobrych Myśli.

Źródło: Organizator