Spotkanie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją, autorem „Kresowej Atlantydy”

10:30

Kiedy

10.02 - 10.02.2018
godz.: 10:30

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica zaprasza na prezentację X tomu „Kresowej Atlantydy. Historia i mitologia miast kresowych” oraz na spotkanie z jej autorem prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją.

Autor w tej książce zwraca szczególną uwagę na miasto Złoczów, położone na zachodnich krańcach Podola, otoczone żyznymi glebami, skąd o letniej porze rozciągały się aż po kres horyzontu złote łany zbóż. Po przedstawieniu historii Złoczowa autor wyprawia się do pobliskiego Zadwórza, kreśląc historię legendarnych bohaterów polskich Termopil – 318 żołnierzy, którzy własnymi ciałami osłonili Lwów przed bolszewicką inwazją i ułatwili zwycięstwo armii polskiej pod Warszawą w sierpniu 1920 roku. Kolejnym miejscem do jakiego wstępuje jest wieś Gańczary, która znajduje się na trasie licznych wycieczek do Starego Sioła, a stamtąd wędruje do wsi Kozaki i dalej – na Wołyń, do miasteczka Łanowce i do wsi Zasmyki, będącej kolebką 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej.

W tomie jest również zamieszczona galeria strażników pamięci o opisywanych miastach
i wsiach, bo dzięki nim zachowała się wiedza o polskiej obecności i dorobku kulturowym na dawnych Kresach Rzeczypospolitej.

Źródło: Organizator