Spotkanie: W galopie po Europie, czyli podróże kształcą

16:00

Kiedy

27.05 - 27.05.2018
godz.: 16:00

Bilety

Bilet: 5 zł

Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na spotkanie o tematyce: W galopie po Europie, czyli podróże kształcą. Gospodarzami spotkania będą: dr Wojciech Kral i dr Andrzej Wątorski.

Tematem spotkania będzie „Grand Tour”, czyli podróżowanie w celach edukacyjnych i odkrywanie bogactwa Europy, co było popularnym obyczajem elit od końca XVII do połowy XIX wieku. Ukazany zostanie rys historyczny samego zjawiska, przenikanie się różnych dziedzin kultury w trakcie podróży, a także omówione zostaną fragmenty Grand Tour, jakie odbył Stanisław Kostka Potocki w 2 połowie XVIII wieku. Mowa będzie między innymi o słynnych zabytkach, muzyce i o podróżowaniu jako takim w epoce oświecenia i romantyzmu. Bohaterami opowieści będą synowie szlacheccy i bogaci mieszczanie. Gościem  spotkania opowiadającym o Grand Tour będzie Maciej Rąbalski, /historyk/, członek Zespołu Tańca Dworskiego „Corona Florum” i Stowarzyszenia „Societas Wettiniana” Spotkaniu towarzyszyć będzie muzyka z epoki (utwory kompozytorów francuskich z czasów Ludwika XV), którą wykona Olha Biła – pianino elektroniczne.

Olha Biła – studiowała w Donieckiej Państwowej Akademii Muzycznej, gdzie później  obroniła doktorat, uzyskując dyplom wykładowcy fortepianu i koncertmistrza. Pracowała na uczelni (Wydział Dyrygentury Chóralnej)jako  akompaniator i w szkołach muzycznych jako nauczyciel fortepianu, jednocześnie będąc artystką kameralnych zespołów muzycznych i koncertując solowo. W latach   2007-2014 wzięła udział w licznych konkursach i festiwalach ukraińskich i międzynarodowych jako solistka oraz w składzie różnych zespołów muzycznych ; niejednokrotnie  stając się ich laureatką. Od maja 2015 roku związana jest z Operą na Zamku w Szczecinie jako korepetytor – akompaniator

Źródło: Organizator