Spotkanie z Erykiem Krasuckim

18:00

Kiedy

11.04 - 11.04.2018
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie z Erykiem Krasuckim

Spotkanie z Erykiem Krasuckim i jego najnowszą publikacją zatytułowaną „Historia kręci drejdlem…”.

Książka ukazuje historię społeczności żydowskiej w Szczecinie i w regionie, opisuje również ważne wydarzenia, wpływające na losy Żydów. W pracy znalazły się teksty poświęcone kilkusetletnim dziejom Żydów na Pomorzu Zachodnim, a także szczegółowo ukazujące wydarzenia Marca ‘68 w Szczecinie.

Ponadto zbiór zawiera szkice dotyczące myśli Hannah Arendt na temat uchodźstwa, kampanii antykosmopolitycznej (antyżydowskiej) w ZSRR, dziejów getta w Borszczowie, spisanych przez znanego szczecińskiego lekarza – profesora Marka Eisnera.

Ważną częścią książki są dwa szkice. Pierwszy poświęcony deportacji pomorskich Żydów w lutym 1940 roku, drugi zaś filmowi dokumentalnemu Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego „Ocalony”, który obrazuje historię i współczesność szczecińskich Żydów. „Historia kręci drejdlem…” to szczególna wielowarstwowa opowieść o dziejach wspólnoty żydowskiej.

Eryk Krasucki (ur. 1977), historyk, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Zajmuje się XX-wieczną historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z ideologią i praktyką komunizmu. Autor wielu prac m.in. „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna” (2009) oraz „Przesilenie. Szczecińskie społeczeństwo i władza w styczniu i lutym 1971 r.” (2010).

Źródło: Organizator