Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem

18:00

Kiedy

09.10 - 09.10.2017
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie autorskie z Michałem Rembasem i promocję jego najnowszej książki „Cmentarz w szczególe. Pomniki, symbole, detale Cmentarza Centralnego w Szczecinie”

Michał Rembas, dobrze znany naszym Czytelnikom dziennikarz, publicysta i pasjonat Szczecina, znawca artefaktów miejskiej architektury tym razem zajął się architekturą cmentarną, będącą fragmentem lokalnej historii. Jego najnowsza książka pokazuje kolejne piękne, często trochę zapomniane, niszczejące detale na pomnikach. Na licznych fotografiach pokazane są prawdziwe cuda, na jakie możemy trafić odwiedzając Cmentarz Centralny.

Na cmentarzu zachowało się jeszcze kilkaset nagrobków sprzed 1945 roku. Wiele z nich odkopano na Cmentarzu Centralnym, nie brakuje też przywiezionych ze Stawu Brodowskiego i różnych dzielnic miasta. Niektóre z nich to przykłady dobrego rzemiosła, a czasem nawet sztuki. Choć nagrobki te powstały w ciągu niespełna 45 lat, prezentują  różne gusty i style. Znajdziemy tu więc roślinne motywy secesyjne, nawiązania do antyku i gotyku oraz ślady fascynacji modernizmem. Zobaczymy też przedstawienia postaci oraz przedmiotów. Na wielu nagrobkach pojawiają  się cytaty ze Starego i Nowego Testamentu. Rozmaite są  też materiały użyte do ich budowy – na cmentarzu zobaczymy groby z granitu, wapienia, piaskowca, trewertynu, betonu i tzw. sztucznego kamienia.

Osobna historia to liternictwo – widzimy różne kroje czcionek, od gotyckich po bardzo proste lub modernistyczne, z ostro ciętymi krawędziami. Niestety, symbolika pomników, która była oczywista dla niemieckich protestantów z I połowy XX wieku, nie zawsze jest już dla nas czytelna.

Ich pięknu i przesłaniu poświęcona jest ta książka. Znalazło się w niej miejsce również na niektóre pomniki powstałe już po wojnie. Oczywiście dla wielu ciekawych realizacji nie starczyło miejsca. Znajdą  się one w kolejnej części albumu.

Źródło: Biblioteka ProMedia