Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

18:00

Kiedy

24.10 - 24.10.2016
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim

Marcin Kydryński kojarzy się przede wszystkim ze środowiskiem radiowym, ale autor popularnej trójkowej „Siesty” jest również pisarzem, wędrowcem i fotografem. W tym roku, 13 kwietnia, nakładem wydawnictwa Edipresse Książki, została wydana jego książka „Biel. Notatki z Afryki”. Jest to zapis osobistych, jak sam podtytuł wskazuje, obserwacji, refleksji i wspomnień autora, który na przestrzeni 25 lat odbył wiele podróży do Afryki. Bo w niej się zakochał. Sam wyraża swą fascynację słowami:

To właściwie życie całe. Jestem zarazem szczęśliwy, przejęty, wzruszony i zalękniony, bo to najważniejszy mój projekt od czasów, kiedy w 2011 roku z AMJ zrobiliśmy „Lustra”. Być może w ogóle, obok płyty „Upojenie”, najważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek przedsięwziąłem. I nieprędko, jeśli w ogóle, cokolwiek tej skali będzie mogło się dla mnie wydarzyć.

Książka składa się z 21 rozdziałów i zawiera blisko 150 barwnych fotografii ukazujących Afrykę z perspektywy autora, z których wiele dotychczas nie było publikowanych. Na 700 stronach Kydryński obejmuje kilkadziesiąt lat, od czasów najwcześniejszych wyobrażeń z lektury „W pustyni i w puszczy”, przez pierwsze podróże na początku lat 90-tych, aż po 2015 rok. Obok przekrojowego spojrzenia na historie poszczególnych krajów, książka dostarcza konkretną dawkę wiedzy o ludności, historii, lokalnych obyczajach i obrzędach.

Marcin Kydryński opisuje tzw. czarny ląd jako kraj pełen sprzeczności, brutalny i piękny, w trakcie nieustannych wojen i przemian. Gdzie jedni ludzie próbują zachować godność i prowadzić normalne życie, a inni bezwzględnie walczą o swoje racje, a wszystko to na tle egzotycznej przyrody.

Autor wybiera podróże, na które niewielu by się zdecydowało, do miejsc słynących z niebezpieczeństwa. Marcin Kydryński przytacza paradoksy, z którymi miał do czynienia, a które na miejscu wyglądają zupełnie inaczej. Spotyka innych podróżników, walczy z chorobą i mierzy się z odległą kulturą po to, by przekazać jej możliwie szerokie spektrum. Z opresji ratuje go często szczęście.

Spotkanie z Marcinem Kydryńskim poprowadzi Marta Zabłocka.

Źródło: Organizator