Pożar Reichstagu

19:00

Kiedy

22.04 - 22.04.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 30 zł ulgowy / 35 zł normalny

Gdzie

RCK Kołobrzeg - sala widowiskowa
ul. Solna 1
Kołobrzeg

Kategorie


Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu zaprasza na spektakl ,,Pożar  Reichstagu” w wykonaniu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

„Pożar Reichstagu” to utwór dramatyczny napisany w reakcji na wstrząsający opinię publiczną niemal całego ówczesnego świata fakt pożaru gmachu parlamentu Rzeszy w Berlinie w nocy z 27 na 28 lutego 1933 roku. Spalenie budynku parlamentu niemieckiego, o które oskarżeni zostali komuniści, a którego okoliczności do dziś dnia nie zostały jednoznacznie wyjaśnione, stało się decydującym krokiem po drodze do pełnego przejęcia władzy w Republice Weimarskiej przez NSDAP i jej przekształcenie w monopartyjne policyjne państwo totalitarne. W oczach autorów tej nigdy nie wystawianej kroniki dramatycznej, zakomponowanej w kilku obrazach i scenach (czerpiącej inspirację między innymi z teatru szekspirowskiego, brechtowskiego czy bulwarowej dramy mieszczańskiej), historyczny fakt spalenia Reichstagu staje się symbolem nadchodzącej groźby zakłócenia porządku rozwoju świata, a twórcom spektaklu pozwala przyjrzeć się mechanizmom rodzącej się faszystowskiej dyktatury.

Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Autor: Tomasz Gierut i Roman Ściślak
Obsada: Małgorzata Wiercioch, Dominika Mrozowska, Beata Niedziela, Katarzyna Szyngiera (gościnnie), Bartosz Budny, Marcin Borchardt, Wojciech Kowalski, Artur Paczesny, Jacek Zdrojewski

Źródło: Organizator