Spacer śladami Francuzów

14:00

Kiedy

16.10 - 16.10.2016
godz.: 14:00

Gdzie

Park im. Stefana Żeromskiego
Plantowa 1
Szczecin

Spacer śladami Francuzów

Unikalna trasa spaceru po Szczecinie z przewodnikiem. Uczestnictwo w spacerze bezpłatne.

Podczas spaceru śladem Francuzów m. in.:

– odwiedzimy dawny cmentarz gminy francuskiej w dzisiejszym parku Żeromskiego, oraz ostatnią pozostałość po nekropolii – tzw. „Domek Grabarza”.

– o organizacji społeczności francuskiej opowiemy przy „kamienicach hugenockich” przy pl. Żołnierza, gdzie dawniej znajdowało się centrum administracyjne wspólnoty.

– o mającej duży wpływ na rozwój przestrzenny miasta rywalizacji francusko – pruskiej opowiemy w miejscu pochowania oficerów francuskich wziętych do niewoli w 1870 r. gdzie dziś znajduje się kamień pamiątkowy.

– zobaczymy miejsce, gdzie stacjonowała okupacyjna armia francuska w latach 1806 -12, a także jedyny namacalny ślad po niej, kopiec Napoleona, na którym opowiemy o życiu codziennym mieszkańców miasta podczas okupacji.

– odwiedzimy ustawiony w miejscu dawnego cmentarza wojskowego pomnik poświęcony jeńcom francuskim zmarłym w niewoli pruskiej w latach 1870–71, dowiemy się też w jakich warunkach przebywali zniewoleni francuscy żołnierze.

– nie zabraknie też opowieści o słynnej francuskiej rodzinie Tillbaunów zamieszkującej Szczecin, czy o aferze szpiegowskiej z udziałem francuskiego konsulatu jaka wybuchła w Szczecinie w latach 50-tych XX w.

Czas trwania spaceru przewidziany jest na ok. 2 – 2,5 godz. Należy uwzględnić opłatę za przejazd komunikacją miejską ok.15 minut.

Termin spotkania: 16 października

Godzina: 14:00

Miejsce: w pobliżu „Park Hotel”, ul. Plantowa 1

Wydarzenie dodane przez użytkownika