Różanka Dzieciom

11:00

Kiedy

12.08 - 12.08.2017
godz.: 11:00

Gdzie

Ogród Różany
Pawła Jasienicy 8
Szczecin

Kategorie


Różanka Dzieciom

Interdyscyplinarny projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej, na który składa się cykl rodzinnych warsztatów twórczych z zakresu teatru z elementami literatury, plastyki, designu i muzyki. Warsztatom towarzyszą spektakle teatralne, plener malarski, interaktywne czytanki, wykłady pedagogów z zakresu sztuki oraz wystawy i prezentacje twórcze. Wydarzenie realizowane jest przez całe lato, w każdą sobotę od godz. 11.00 w przestrzeni Ogrodu Różanego. W ramach projektu odbywają się także interaktywne czytanki, czyli rodzinne spotkania z książką. Podczas projektu w Ogrodzie Różanym można skorzystać ze zbiorów książkowych różanej czytelni, czyli plenerowej biblioteki.

PROGRAM 

12 SIERPNIA, sobota

godz. 11.00-14.00

Warsztaty rękodzieła „Tkactwo i haft – co to jest i czym się od siebie różni?” podczas zajęć, na pewno poznamy odpowiedź i zapoznamy się z typami i technikami wykonania. Uczestnicy warsztatów zdobędą praktyczne umiejętności takie jak: szycie, tkanie, haftowanie, jak również zgłębią wiedzę o wybranej technice oraz historii i różnorodności polskich strojów ludowych. Warsztaty będą z pewnością inspiracją do własnych poszukiwań, odkrywania i czerpania z bogactwa polskich strojów ludowych we współczesnym wzornictwie oraz rękodzielnictwie.

Warsztaty plastyczne „Witraż”, czyli zdobienie farbami witrażowymi. Uczestnicy zaprojektują własny wzór na kartce lub skorzystają z przygotowanych wzorów. Wzory przekopiowane zostaną na zawieszki z pleksi. Po jej wyschnięciu w powstałe pola uczestnicy nanosić będą farby witrażowe. Każdy, kto będzie chciał zabierze swoją pracę i udekoruje okno lub dowolną, przeszkloną przestrzeń w swoim domu.

Warsztaty teatralne „Kukiełkowy teatrzyk” to zajęcia składające się z krótkiego wykładu, prezentującego genezę i historię teatru lalek oraz części plastyczno-teatralnej, która będzie angażowała uczestników w tworzenie wspólnego kukiełkowego spektaklu.

Spektakl kukiełkowy w oparciu o najsłynniejsze polskie baśnie. Dzieci wraz z opiekunami wspólnie odegrają role. Spektakl będzie tłumaczony na język migowy.

19 SIERPNIA, sobota

godz. 11.00-14.00

Warsztaty ceramiki artystycznej – nauka podstawowych technik ceramiki artystycznej, lepienie i rzeźbienie „z wolnej ręki”, używanie form gipsowych, zdobienie wykonanych obiektów. Uczestnicy wykonują prace według własnego pomysłu pod okiem prowadzącego, które po zajęciach mogą zabrać do domu.

Warsztaty plastyczne „Projektowanie przedmiotów użytkowych” – zajęcia projektowania ozdób i biżuterii. Pod czujnym okiem fachowca uczestnicy warsztatów wykorzystując różnorodne materiały, takie jak filc, szklane koraliki, żyłki, tkaniny i drewno zaprojektują i wykonają własne, unikatowe ozdoby.

„Przestrzeń mała architektura” podczas spotkania uczestnicy poznają profesjonalnego rzeźbiarza, tworzącego dzieła w przestrzeni publicznej i architekta oraz wspólnie wykonają rzeźbę, która będzie wykorzystywana w spektaklu teatralnym, realizowanym podczas projektu.

Warsztaty teatralne – podczas zajęć zaprezentowane zostaną techniki, które  pomogą dzieciom odgrywać emocje, wcielać się w określone role, pracować nad mową ciała, a także poprawną dykcją. Na program zajęć składają się gry i zabawy integracyjne uczące pracy w grupie oraz przezwyciężania tremy.

PREMIERA

Interaktywny spektakl pt. „Mały Książę” na podstawie książki Antoine de Saint – Exupéry o tym samym tytule – realizacja i prowadzenie Teatr Anny Gielarowskiej.

26 SIERPNIA, sobota

godz. 11.00-14.00

„Muzyczne podróże Guliwera” to koncert-spektakl na motywach powieści J. Swifta z wykorzystaniem wykonywanej na żywo muzyki G. Ph. Telemanna. Głównym bohaterem jest chłopiec, który przeżywa katastrofę statku i dociera w nieznane zakątki ziemi. Kolejne części opowiadać będą o niezwykłych przygodach i podróżach, bogato ilustrowanych muzyką. Dzięki poznaniu losów chłopca młodzi widzowie nauczą się akceptacji różnorodności, tolerancji czy wrażliwości na dźwięki. Warstwa muzyczna projektu opiera się na ilustracyjnych utworach kameralnych

Warsztaty design „Projektujemy zabawkę przytulankę”. Warsztaty z szycia i zdobienia autorskich przytulanek. Podczas zajęć każdy uczestnik zapozna się z różnorodnymi ściegami szycia, tajnikami łączenia materiałów i tworzenia autorskich projektów maskotek.

Warsztaty origami – podczas zajęć zapoznamy się z japońską sztuką składania papieru oraz nauczymy jak ze zwykłych kartek zrobić ozdoby, dekoracje, zakładki do książek czy elementy nawiązujące do świata fauny i flory.

Warsztaty muzyczne pn. „Muzyczny wehikuł czasu, czyli rzecz o muzyce dawnej” w programie prezentacje dawnych instrumentów, zapoznanie uczestników z historią najwybitniejszych kompozytorów i dzieł muzyki dawnej.