Rajd pojazdów zabytkowych – The Peking to Paris Motor Challenge

11:00

Kiedy

03.07 - 04.07.2019
godz.: 11:00

Gdzie

Drawsko Pomorskie, Szczecin

Rajd pojazdów zabytkowych - The Peking to Paris Motor Challenge

2 czerwca br. rozpoczęła się 7 edycja The Peking to Paris Motor Challenge czyli największej i jednej z najstarszych imprez samochodów zabytkowych na świecie. Potrwa do 7 lipca 2019 roku, a trasa rajdu wiedzie przez Polskę i województwo Zachodniopomorskie.

3 lipca 2019 r. podczas 32 etapu wiodącego z Bydgoszczy do Szczecina, załogi biorące udział w tej imprezie wjadą na teren naszego województwa, a przywitamy ich w Skansenie Wojskowym w Zdbicach. Kolejnym miejscem odwiedzonym przez uczestników rajdu będzie lotnisko w Broczynie k/Czaplinka, gdzie przeprowadzona zostanie próba jazdy na regularność, czyli załogi będą musiały przejechać określony odcinek w wyznaczonym czasie i z określoną prędkością, korzystając z itinerera, prędkościomierza, licznika kilometrów i stoperów. Następnie przejeżdżając przez Czaplinek uczestnicy rajdu udadzą się do Pałacu Siemczyno na lunch. Kolejny PKP czyli punkt kontroli przejazdu zlokalizowany będzie w Drawsku Pomorskim. W miejscowościach tych zostaną zorganizowane specjalne miejsca, gdzie mieszkańcy będą mogli dokładniej zobaczyć samochody biorące udział w rajdzie czy też zrobić unikalne zdjęcie, a władze tych miejscowości wręczyć materiały promocyjne i pamiątki związane z tymi miastami i regionami. O godzinie 16.16 powitamy pierwszego zawodnika w Szczecinie, a dokładnie na Szczecińskiej Łasztowni gdzie usytuowana będzie meta tego etapu. Tutaj odbędzie się uroczystość powitania uczestników i zaprezentowania  mieszkańcom Grodu Gryfa samochodów biorących udział w Rajdzie Pekin-Paryż. Załogi  kolejno będą meldowały się na specjalnej rampie, będzie możliwość dokładnego obejrzenia tych pięknych  oldtimerów, porozmawiania z uczestnikami, zrobienia pamiątkowych zdjęć i choć na chwilę przeniesienia się w klimat innej epoki. Tuż obok odbędzie się specjalny, powitalny zlot pojazdów zabytkowych ze Szczecina i okolic.

 W dniu następnym, tj. 4 lipca 2019 r. rano, w reprezentacyjnym miejscu Szczecina czyli na Wałach Chrobrego, historycznych bulwarach nad Odrą, odbędzie się kolejna próba jazdy na regularność i start do kolejnego, 33 etapu rajdu. Start pierwszego zawodnika o godz. 7.31.  Kręta trasa i zmienna nawierzchnia dostarczy na pewno wielu emocji zarówno załogom biorącym udział w próbie, jak i wszystkim oglądającym. Miejsce to, nieprzypadkowo wybrał główny organizator po zakończeniu Baltic Clasic Rally 2017 i które zostało porównane przez niego do wyścigu w Monte Carlo.

Źródło: Organizator

***

W związku z organizacją Rajdu Pekin – Paryż dnia 4 lipca informujemy o utrudnieniach w ruchu i zmianach w kursowaniu komunikacji miejskiej.

ORGANIZACJA RUCHU

4 lipca w godzinach 6:00 – 14:00 zamknięte zostaną ulice w okolicy Wałów Chrobrego: Jarowita, Admiralska, Komandorska, Wały Chrobrego, Zygmunta Starego, Szczerbcowa, Małopolska. Utrudnienia będą także na ulicy Jana z Kolna, wyłączony będzie prawy pas (kierunek dworzec PKP) na odcinku pomiędzy ulicą Admiralską i Komandorską.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Linia autobusowa nr 70 – 4 lipca od godz. 6:00 do godz. 14:00 kursować będzie objazdem:

  • W kierunku Urzędu Miasta: od przystanku ,,Wyszyńskiego’’ przez: Nabrzeże Wieleckie – Trasa Zamkowa – Matejki – Plac Rodła i dalej swoją trasą, z pominięciem przystanków ,,Admiralska’’, „Urząd Wojewódzki’’, ,,Starzyńskiego’’. Na trasie objazdu zostanie uruchomiony przystanek na ul. Matejki przy Filharmonii.
  • W kierunku Kamieńca: Plac Rodła – Wyzwolenia – Pl. Żołnierza Polskiego – Farna – Sołtysia – Wyszyńskiego – Nabrzeże Wieleckie – i dalej swoją trasą, z pominięciem przystanków: „Teatr Współczesny” i „Jarowita”. Przystanek „Starzyńskiego” zostaje przeniesiony do zatoki autobusowej na Pl. Żołnierza Polskiego przy skrzyżowaniu z ul. Farną. Linia kursować będzie wg normalnego rozkładu jazdy.

Źródło: Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie