Radek Wośko Atlantic Quartet feat. Gilad Hekselman

19:00

Kiedy

31.10 - 31.10.2016
godz.: 19:00

Gdzie

Klub Delta
ul. Racławicka 10
Szczecin Dąbie

31 października w Klubie Delta odbędzie się koncert w wykonaniu nowego muzycznego projektu polskiego perkusisty jazzowego i kompozytora mieszkającego i tworzącego w Kopenhadze – Radka Wośko, który występował już wcześniej m. in. z wirtuozem gitary z Beninu, Lionelem Loueke, a ostatnio był członkiem międzynarodowego projektu z udziałem Tomasza Stańko – The Tomasz Stańko Experience, który odbył doskonale przyjętą trasę koncertową w Danii.

Tym razem Radek Wośko zaprosił do współpracy jednego z najlepszych gitarzystów jazzowych na świecie, którym jest pochodzący z Izraela, a od ponad 10-ciu lat stanowiący czołówkę sceny w Nowym Jorku – Gilad Hekselman. Trasa koncertowa będzie częścią promocji 5. już płyty z autorskimi kompozycjami Radka Wośko, która ukaże się niebawem nakładem poznańskiej wytwórni MultiKulti Projekt. Nagrań dokonano we wrześniu 2015 r. w Kopenhadze.

Gilad Hekselman to jedna z tych postaci, do których należy przyszłość jazzowej muzyki. Ten urodzony i wychowany w Izraelu gitarzysta (rocznik 1983) przeniósł się na stałe do Nowego Jorku w roku 2004, by rozpocząć naukę w The New School for Jazz and Contemporary Music. Ale już rok później zwyciężył w Gibson–Montreux Jazz Festival Guitar Competition w Szwajcarii i jego kariera na dobre nabrała tempa. Ma w dorobku koncerty i nagrania u boku Anata Cohena, Marka Turnera, Dayna’y Stephensa, Aarona Parksa, Jeffa Ballarda, Johna Scofielda, Ari Hoeniga, Chris Potter czy Esperanzy Spalding. Prowadzi własny kwartet wraz z saksofonistą Markiem Turnerem, basistą Joe Martinem i perkusistą Marcusem Gilmorem. Nagrywa autorskie płyty i udziela się jako sideman w bardzo wielu rozmaitych przedsięwzięciach.

RADEK WOŚKO ATLANTIC QUARTET EPK

Projekt narodził się w Kopenhadze, gdzie Gilad Hekselman przyjechał jesienią 2015 r. na zaproszenie duńskiej organizacji jazzowej Jazz Danmark. Zespół łączy w sobie ponadto muzyków z Polski i Danii, prezentując nowoczesny jazz na najwyższym poziomie szeroko czerpiący zarówno z nowojorskich inspiracji, jak i głębokich korzeni kultur słowiańskiej i nordyckiej. Punkt wspólny tych wszystkich muzycznych tradycji leży prawdopodobnie gdzieś na Atlantyku, co dosłownie oddaje nazwa projektu.

Zespół przyjedzie do Polski w następującym składzie:

Gilad Hekselman (IL) – gitara

Søren Gemmer (DK) – piano

Mariusz Praśniewski (PL) – kontrabas

Radek Wośko (PL) – bębny

Źródło: Organizator