Punk Rock Legends: Angelic Upstarts (UK) + WC (PL) + Peschords (DE)

18:30

Kiedy

16.09 - 16.09.2019
godz.: 18:30

Bilety

Bilet: od 40 zł

Gdzie

Laboratorium Muzyczne Jambar
ul. Kolumba 5
Szczecin

Punk Rock Legends: Angelic Upstarts (UK) + WC (PL) + Peschords (DE)

Koncert Angelic Upstarts. Legenda punk rocka (1977) z Wielkiej Brytanii pierwszy raz zagra w Szczecinie! Support: WC + Pestchords.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Grupa ANGELIC UPSTARTS powstała w South Shields, w północnej części Wielkiej Brytanii, w 1977 roku, uformowana pod wpływem zespołów takich jak: The Clash, Sham 69, Sex Pistols. Często określana „jedną z najbardziej naładowanych politycznie i prowokujących do myślenia grup muzycznych”. Od samego początku mocno związana z klasą robotniczą i o silnych antyfaszystowskich poglądach. Bliska jest również polskim fanom za sprawą takich utworów jak „Solidarity” czy „Victory For Poland”.

→ WC
(punk rock since 1981 – Szczecin, Stettin, Sedinum, PL)
Gdy na początku lat 80-tych XX polską sceną rockową wstrząsnął boom kapel punkowych, jedną z najbardziej wyrazistych, a zarazem najbardziej cenionych formacji nowego rocka stała się – pochodząca z Miastka, założona w 1981 roku – grupa o nazwie WYIDEALIZOWANA CIEMNOŚĆ, która szybko zapadła w pamięć wszystkich obserwatorów muzycznej rebelii jako WC.

Już w 1982 roku WC zostało laureatem festiwalu „Open Rock” w Krakowie, po czym zgrało na Festiwalu w Jarocinie zajmując siódme miejsce w plebiscycie publiczności. Ponownie do Jarocina zespół wrócił w 1994 roku występując podczas koncertu „Łysiny i czuby”. Niezmiennie będąc w czołówce punkowej sceny, przyciągał swoim nieszablonowym repertuarem punkową publiczność aby wreszcie w 1983 po historycznym „koncercie pożegnalnym” z udziałem… sił porządkowych ludowej Ojczyzny zawiesić działalność nie doczekując się żadnych wydawnictw. Na szczęście grupa dość szybko powróciła, choć jej aktywność przybrała formę bardziej incydentalną. W 1984 roku w Domu Kultury w Miastku zespół zarejestrował materiał, który kilka lat później stał się wydawnictwem kasetowym o tytule „Archiwum” wydanym przez Studio Złota Skała, a wcześniej kopiowany był w muzycznym podziemiu przez setki i tysiące fanów. Po kolejnym pożegnaniu i zejściu ze sceny WC powróciło aby odbyć serię koncertów i zarejestrować album pt. „Wyciągając rękę po…”, który wydała firma Silver-ton i który w opinii samych muzyków nie był spełnieniem ich marzeń. WC ponownie znikło ze sceny.

Przełomowym momentem w karierze grupy stał się rok 2005, kiedy to Jimmy Jazz Records oddała w ręce fanów, wydany na CD, historyczny materiał pt. „Archiwum” z 1984 roku, uzupełniony nagraniami koncertowymi. Wydanie płyty stało się impulsem do kolejnego powrotu na scenę, który tym razem zaowocował kolejnymi nagraniami publikowanymi na składankach, seriami koncertów i przygotowywaniem nowego materiału studyjnego. W tym czasie WC stało się zespołem szczecińskim, bo jak się okazało lider i założyciel zespołu – Jaromir Krajewski – od lat mieszka w Grodzie Gryfa, a grupa odrodziła się wsparta m.in przez muzyków na co dzień udzielających się w innej szczecińskiej formacji – WŁOCHATY. Od tej chwili aktywność zespołu nie maleje, a grupa regularnie pojawia się na koncertach w całej Polsce.

Album „Jurassic Punk” wydany w 2008 roku (Jimmy Jazz Records) zaprezentował nowy, szalony, punkowy materiał, w którym WC pokazało, że nadal jest w czołówce polskiej sceny niezależnej, nadal ma wiele do powiedzenia i jest w stanie potrząsnąć najbardziej skostniałymi po(d)stawami. Energia powstałych współcześnie utworów w połączeniu z melodyjnością znaną sprzed lat, charakterystycznym wokalem i intrygującymi tekstami daje piorunujący efekt, który nie tylko fanów zespołu rozpala od pierwszych dźwięków. Pośród powstałych współcześnie kompozycji muzycy umieścili kilka muzycznych niespodzianek nawiązujących do przeszłości co tylko jeszcze bardziej wyostrzyło smak tego albumu.

Listopad 2012 to premiera albumu „Punk jest niemodny” (Jimmy Jazz Records) i poza materiałem audio z porcją studyjnych kompozycji zawiera dodatkową płytę DVD z koncertem zarejestrowanym podczas występu WC na festiwalu „Rock na Bagnie” w lipcu 2010 roku.
14 utworów zawartych na płycie pokazuje dużą dbałość muzyków o szczegóły i z pewnością przywoła u wielu słuchaczy ducha starych nagrań WC podanych w jakości odpowiadającej wymaganiom współczesności. Na nowym krążku zespół brzmieniowo nawiązał do swoich najstarszych nagrań nie rezygnując z energii jaką prezentuje na koncertach, nie ucieka także od melodyjności nadając swoim nowym kompozycjom cechy klasycznych przebojów. Najnowsza odsłona WC to tradycja wymieszana z teraźniejszością, to idealne połączenie starego punk rocka, hardcore/punka i rock’n’rolla. Zespół podczas nagrań tradycyjnie sięgnął po kilka swoich starych kompozycji uzupełniając je nowymi, pokusił się także o własną interpretację big-beatowego przeboju „Sobota to mój dzień” wykonywanego niegdyś przez Karin Stanek. Chociaż muzycy WC tytułem płyty sugerują, że „Punk jest niemodny” to jednak słuchając ich nagrań trudno uwierzyć, że punkowa publiczność umiejąca docenić muzyczne połączenie przeszłości i teraźniejszości mogłaby im się oprzeć.

→ PESTCHORDS
(hardcore punk since 2015 – Berlin, DE)
Pestchords to zespół hardcore punk założony w Berlinie w 2015 roku. Grają mieszankę dark punkrock, d-beat i streetpunk pod wpływem niemieckich i brytyjskich zespołów z lat 80. Członkowie zespołu grali i nadal grają w kilku podziemnych zespołach punk i crust: Chupacabra, Auslaufmodell, K-Beat, Feral Thrust, Nocturnal Scum, Kriminal, Auweia, Chorea Huntington, Kyffpack, Delusive Utopia i Gopnik. W 2019 roku wydadzą swoją pierwszą płytę EP „Styks”, z której część dochodów zostanie przekazana grupom wsparcia dla uchodźców.

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

otwarcie drzwi 18:30 | start 19:30

/Wydarzenie dodane przez Użytkownika/