Przystanek Gościno – wspomnienie o Józefie Gaździe

17:00

Kiedy

20.10 - 20.10.2016
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

W Saloniku Pomorzoznawczym uczestnicy spotkania wspominać będą Józefa Gazdę, pierwszego powojennego wójta gminy Gościno, wydawcę pocztówek, społecznika. Gościem spotkania będzie Marzanna de Latour, córka Józefa Gazdy, która przybliży niezwykle interesującą historię swojej rodziny.

Józef Gazda urodził się w 1904 r. we Wrocance. W 1927 r. w Krakowie Józef wraz z bratem Franciszkiem zajął się fotografowaniem i wydawaniem widokówek. Pierwsze pocztówki, z architekturą i widokami Krakowa, tworzą numerowaną serię „Polonia admirabilis” (Polska podziwu godna). W 1937 r. bracia stworzyli w Warszawie świetnie działającą firmę – Wytwórnię Fotograficznych Kart Widokowych, która działała do upadku powstania warszawskiego. W czasie II wojny światowej Józef Gazda bronił Warszawy, brał udział w kampanii wrześniowej oraz powstaniu warszawskim, był jeńcem obozu niemieckiego i partyzantem.

W kwietniu 1945 r. Józef Gazda dotarł do Gościna pod Kołobrzegiem, gdzie od 1 lipca  powierzono mu posadę wójta. Wraz z żoną Heleną angażował się w działalność społeczną, tworzył PPS, współorganizował szkolnictwo i straż pożarną, był ławnikiem w koszalińskim sądzie, utworzył  amatorski zespół teatralny. W 1948 r. został pozbawiony przez władze PZPR stanowiska, a w kolejnych miesiącach także domu i gospodarstwa rolnego. We wrześniu 1951 r. Józef wraz z rodziną przeniósł się do Kołobrzegu i został zatrudniony w elewatorze zbożowym w porcie.

W 1953 r. z uwagi na problemy zdrowotne żony Gazdowie osiedlili się w okolicach Grodziska Mazowieckiego, gdzie Józef otrzymał pracę w Polskich Zakładach Zbożowych, a następnie propozycję objęcia kierowniczego stanowiska w młynie Szymanów, gdzie pracował aż do przedwczesnej śmierci. Zmarł 23 grudnia 1967 r.

Marzanna de Latour – dziennikarka Polskiego Radia, wykładowca w wyższych szkołach dziennikarskich, korespondentka „Tygodnika Polskiego” w Australii, bibliotekarka. Autorka książki „Drugie życie starych widokówek”. Uhonorowana wieloma nagrodami dziennikarskimi.

Źródło: Organizator