Promocja książki „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”.

18:00

Kiedy

06.10 - 06.10.2017
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Spotkanie wokół książki „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu”. W rozmowie wezmą udział Maria Buko i Katarzyna Madoń-Mitzner, redaktorki książki oraz dr Radosław Ptaszyński, historyk, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Lichtblau, doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim.

Jak wyglądało życie kobiet, które przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce? Jak potoczyły się dalsze losy polskich więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Czy zagoiła się ich pamięć o tamtych traumatycznych wydarzeniach? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w książce „Przetrwałam…” wydanej przez Dom Spotkań z Historią.

Jest to piętnaście intymnych historii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA – największego w Polsce zbioru biograficznych relacji świadków historii XX wieku. Punktem wyjścia był projekt Karty „Kobiety wobec totalitaryzmu” zrealizowany metodą oral history w 2003 roku.

Jedną z bohaterek książki jest Genowefa Zielińska, zamieszana w tzw. sprawę Robineau, najgłośniejszy proces pokazowy w powojennym Szczecinie. Oskarżona o szpiegostwo otrzymała karę śmierci zamienioną na dożywocie. Po wyroku została przewieziona 1950 roku do Fordonu. Na wolność wyszła 6 lat później.

Bohaterki książki opowiadają o tym, jak przeżyły uwięzienie i jak je zapamiętały. Jak zmagały się ze wspomnieniami oraz z fizycznym i emocjonalnym spustoszeniem. To przede wszystkim opowieści o wchodzeniu w dorosłość i stawaniu się kobietą w nieludzkich, tragicznych warunkach wszechobecnej przemocy. To uniwersalne historie o tym, jak okrutnie i trwale „wielka historia” potrafi zaburzyć indywidualne losy, powodując traumę całych rodzin/pokoleń. To, co działo się z bohaterkami tej książki po wyjściu na wolność, to niezwykle ważny zapis kondycji emocjonalnej polskiego społeczeństwa po II wojnie.

Zachowane w opowieściach wątki biograficzne, wspomnienia z dzieciństwa i młodości oraz relacje z życia po powrocie sprawiają, że mamy do czynienia z pełnowymiarowymi portretami kobiet, a nie tylko ofiar represji. Książka ta jest też paradoksalnie manifestem kobiecej siły. Każda z bohaterek daje świadectwo niezwykłego hartu ducha i woli przetrwania.

Książka ilustrowana jest nieprezentowanymi dotąd szerokiej publiczności fotografiami przedstawiającymi więźniarki obozów koncentracyjnych i łagrów. Publikacji towarzyszy płyta, która umożliwia kontakt z materiałem źródłowym; można posłuchać fragmentów relacji audio w oryginalnej wersji i zobaczyć relacje nagrane na wideo. Książka dostępna jest także w formie e-booka oraz audiobooka, na którym wspomnienia bohaterek czytają Julia Kijewska, Kinga Preis oraz Małgorzata Pieczyńska.

Źródło: Organizator