Poniedziałek Jazz Fana

19:00

Kiedy

21.09 - 21.09.2020
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: 30 zł

Gdzie

Dom Kultury 13 Muz
pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Poniedziałek Jazz Fana

Duet Leszek Kułakowski / Maciej Sikała to najnowszy projekt dwóch wyśmienitych
i doświadczonych muzyków i wykładowców jazzowych. Skład duetu gwarantuje jazz na najwyższym poziomie, nowatorską ale też pełną słowiańskiej melodyki i odniesień do innych gatunków muzyki.

LESZEK KUŁAKOWSKI – kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw. „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem, oraz kompozytorem ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno–wokalne – od zespołów jazzowych po big–bandy i orkiestry symfoniczne.
Leszek Kułakowski jest profesorem Akademii Pomorskiej w Słupsk i dyrektorem Instytutu Muzyki PAP w Słupsku. Jest również profesorem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prowadząc klasę kompozycji, oraz kierownikiem i założycielem kierunku „jazz i muzyka estradowa.”
W twórczości kompozytorskiej zafascynowany jazzem, traktowanym jako tworzywo uniwersalnej narracji muzycznej. W małych formach jazzowych eksperymentuje z materią dźwiękową łącząc treści jazzowe z aleatoryzmem („Aleatomodalblues”), serializmem („Seriablueslizm”), polimodalizmem i politonalnością („Gonitwa nr 7”). Fascynacja muzyką
i osobowością Krzysztofa Komedy inspiruje Kułakowskiego do organizacji Komeda Jazz Festival (odbywającego się w Słupsku i Gdańsku), by kultywować i rozwijać twórczo dzieło Krzysztofa Komedy, zwanego „Chopinem Jazzu”.
Do najważniejszych utworów Kułakowskiego należą: „Missa Miseri Cordis” – na solistów, chór i orkiestrę, „Piano concerto” na fortepian z orkiestrą, „Sketches for jazz trio & symphony orchestra”, „Dyskretny urok konsonansów” na orkiestrę smyczkową, „Ewencja”, „Free Steps”, „Walczyk Dekadencki” – na trio jazzowe i orkiestrę, „Eurofonia” na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę (kompilacja muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu), oraz „Aleatomodalblues”, „Cap Ca Rap”, „Repetition 2005” – na big band jazzowy.
Współpracował z wieloma czołowymi postaciami amerykańskiego i polskiego jazzu, jak: Eddie Henderson, Eddem Schuller, Christine Corea, Steve Groover, Christine Jueneman, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski, Leszek Żądło, Kazimierz Jonkisz, Jacek Pelc, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Jacek Kochan, Mikołaj Trzaska, Jacek Niedziela, Grażyn Auguścik, Marek Bałata, Marcin Jahr, Adam Pierończyk, Olo Walicki, Krzysztof Przybyłowicz, Adam Czerwiński, Emil Kowalski, Piotr Kułakowski, Dominik Bukowski, Wojtek Staroniewicz, Adam Wendt, Przemysław Dyakowski, Janusz Mackiewicz i wielu innych.
Koncertował w najważniejszych festiwalach jazzowych kraju i scenach Europy Zachodniej (Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania) i Stanach Zjednoczonych.

MACIEJ SIKAŁA – saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog.
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Laureat wielu konkursów i wyróżnień miedzy innymi:
– I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach w 1986 r.
– nagroda pr. III Polskiego Radia „Mateusz” `95.
– I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon tenorowy w latach 1995-2005
i w 2010 r.
– I miejsce w ankiecie Jazz Forum w kategorii saksofon sopranowy w roku 2001.
Nagrywał i koncertował z czołowymi muzykami zza granicy, tj. Lester Bowie, Kenny Wheeler, Eddie Henderson, Tim Haggans, Billy Harper, Billy Hart, Joanne Brackeen, David Liebman, Ronnie Burrage, David Kikoski, Wayne Dockery, Reggie Workman i inni. W kwietniu 2004 roku wziął udział w trasie koncertowej amerykańskiego saksofonisty Billy Harpera.
Współpracował z całą czołówką polskich jazzmanów tj. Piotr Wojtasik, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Leszek Możdżer, Wojciech Niedziela, Artur Dutkiewicz i wielu, wielu innych. Obecnie współpracuje z Kwartetem Piotra Wojtasika, Leszka Kułakowskiego, Kuby Stankiewicza,
z Bogdanem Hołownią w duecie, z kwintetem Tomka Grochoty i Ilony Damięckiej, z Tylerem Horny i Piotrem Lemańczykiem.
Koncertował min. w Rosji, Rumunii, Niemczech, Szwecji, Bułgarii, Francji, Izraelu, Kanadzie, Austrii, na Litwie i Białorusi, we Włoszech.
Maciej Sikała nagrał ok. 50 płyt jazzowych w tym 4 autorskie, z których dwie były nominowane do nagrody ” Fryderyk”.
Jest doktorem habilitowanym i wykładowcą w klasie saksofonu o kierunku jazzowym
w Akademiach Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy. Od lat udziela się także jako wykładowca na różnych warsztatach jazzowych (Chodzież, Puławy, Nysa).

Źródło: Materiały promocyjne organizatora