I Polski Kongres Saksofonowy

17:00

Kiedy

16.12 - 17.12.2016
godz.: 17:00

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34
Szczecin

Impreza ta ma dla Akademii Sztuki wymiar zarówno artystyczny, naukowy, dydaktyczny, jak i historyczny. Udział w nim wezmą artyści – nauczyciele akademiccy wszystkich akademii muzycznych w Polsce.

polski-kongres-plakat

Tak o wydarzeniu pisze jego główny organizator – dr hab. Dariusz Samól, prof. nadzw.:

Mamy więc w Polsce I Kongres Saksofonowy. Na początku miało być znacznie skromniej – zwykła konferencja naukowa na temat współczesnej muzyki saksofonowej, w zamyśle Organizatorów poświęcona polskiej twórczości w tej dziedzinie. Odzew wszystkich zapraszanych artystów, działających także na polu akademickim, był jednak na tyle zachęcający, iż Organizatorzy poszli krok dalej, nadając planowanej konferencji rangę wyższą, pragnąc w ten sposób należycie uhonorować nie tylko zaproszonych Gości ale także środowiska kompozytorów, twórców i animatorów muzyki polskiej przeznaczonej na ten wspaniały instrument, a przede wszystkim samą polską muzykę saksofonową.

Użycie w nazwie Kongresu liczebnika wskazuje na możliwość kontynuacji, wzorem kongresów krajowych w innych zakątkach świata i kongresów światowych. Organizatorzy, zachęceni przychylnym przyjęciem tej inicjatywy przez przedstawicieli innych ośrodków akademickich w Polsce, mają niezłomną nadzieję, iż tak właśnie się stanie.

I Kongres poświęcony jest całkowicie muzyce polskiej. Wydarzenia w nim zawarte nie wyczerpują jednak tego szerokiego zagadnienia (nie jest w nim na przykład reprezentowana muzyka kameralna i orkiestrowa). Mimo iż kolejne imprezy, które w zamyśle inicjatorów będą się odbywać w dwuletnim interwale, za każdym razem w innym ośrodku w Polsce, organizowane będą pod innymi hasłami, to wierzymy, iż muzyka polska będzie na nich także szeroko reprezentowana, a tematy nieobecne w tegorocznej edycji znajdą swoje miejsce w następnych.

Źródło: Organizatorzy