Polska – znaki szczególne

14:00

Kiedy

05.08 - 05.08.2017
godz.: 14:00

Gdzie

Ogród Różany
Pawła Jasienicy 8
Szczecin

Poznaj Polskę poprzez smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty codziennego użytku i miejsca. „Polska – znaki szczególne” to nowy projekt Szczecińskiej Agencji Artystycznej  dotyczący polskich charakterystycznych znaków w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie.

Smak, dźwięk, kolor, zapach, przedmioty użytkowe, film, zdjęcie, miejsce, książka – choć nie do końca jesteśmy tego świadomi, te wszystkie rzeczy także dają nam codziennie poczucie bycia Polakiem. Odkryjmy je na nowo podczas twórczych i interesujących warsztatów. Zapraszamy dziadków z wnukami, rodziców i opiekunów z dziećmi, do uczestnictwa w interesujących prelekcjach i warsztatach. Wydarzenie jest skierowane do osób w wieku 50+ i dzieci do 13 roku życia.

Program

  1. POLSKIE DŹWIĘKI 8 lipca, godz. 11.00-13.00 Opera na Zamku, godz. 14.00 Ogród Różany.

Opera i Różanka to miejsca, gdzie zawitają uczestnicy w ramach poszukiwania dźwięków i historii polskiej muzyki. W tych okolicznościach zostanie przybliżony temat pieśni patriotycznych. Zgłoszenia na zwiedzanie Opery kierować na e-mail: polska_znaki@saa.pl do 7 lipca, godz.16.00.

  1. POLSKIE MEBLE 22 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład o meblach z Polski, historii polskiego wzornictwa, meblarstwa oraz o potrzebach i trendach w kontekście projektowania przestrzeni w domu w ujęciu wykluczenia, niepełnosprawności i starzejącego się społeczeństwa.  Część warsztatowa to wykonanie mebli z kartonu.

  1. POLSKIE WZORY 29 lipca, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład o deseniach i wzorach, jakie są charakterystyczne dla Polski – jej folkloru, charakterystycznych produkowanych wzorów na tkaninach, tapetach , neonach, papierach pakowych. Na postawie polskich ludowych wzorów i innych przez lata modnych   każda z par wykona metr bieżący polskiego wzoru.

  1. POLSKIE SMAKI 5 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany

Opowieść o polskich smakach. Nie zabraknie wspomnień i dyskusji seniorów i juniorów na temat ulubionych smaków i potraw. Warsztat – kiszenie ogórków – wszyscy z uczestnicy maja przed sobą zadanie zrobienia dwóch słojów kiszonych ogórków.

  1. POLSKIE ZAPACHY 12 sierpnia, godz. 14.00 Ogród Różany

Wykład dotyczący polskich zapachów w kontekście wspomnień, natury, a także polskiego perfumiarstwa. Na spotkaniu omówione zostaną biologiczne podstawy, wpływ i rola zapachu w życiu człowieka. Przykłady polskich zapachów. Przygotowanie recepty na swój indywidualny zapach.

Źródło: Organizator