Polacy w kosmosie – spotkanie oddziału

19:00

Kiedy

13.12 - 13.12.2018
godz.: 19:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Polacy w kosmosie - spotkanie oddziału

Półtora wieku obecności Polaków w badaniach i eksploracji bliskiej i dalekiej przestrzeni kosmicznej – wykład znanego w Polsce autora książek i popularyzatora nauki – Przemysława Rudzia. 

Od wkładu w rozwój współczesnej techniki rakietowej, budowę układów scalonych, przez poszukiwaczy komet przed erą komputerową i współcześnie, po „naszych” w programie Apollo. Nie zabraknie słowa o odkryciach egzoplanet, udziału Polaków w odkryciu fal grawitacyjnych, czy o Polskiej Sieci Bolidowej, w której czynnie bierze udział także PTMA Szczecin. Dowiemy się jakie polskie instrumenty znajdują się na sondach kosmicznych i jakie są perspektywy dla rodzimego przemysłu kosmicznego.

Przemysław Rudź jest znanym popularyzatorem astronomii, autorem książek i przewodników. To także kompozytor i wykonawca muzyki elektronicznej, mający na koncie kilkanaście wydanych płyt. Popularyzację astronomii realizuje poprzez działalność wydawniczo-literacką, wykłady i prelekcje, pokazy nieba oraz uczestnictwo w zlotach astronomicznych na terenie całego kraju. Jest specjalistą w Departamencie Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej. Ukończył Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Z wykształcenia jest geografem klimatologiem.

Źródło: Organizator