Pokaz filmu – Zamek Szczeciński / Koniec spania

22:00

Kiedy

31.08 - 31.08.2017
godz.: 22:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Kategorie


Projekcja specjalna połączona ze zwiedzaniem Zamku z przewodnikiem (zbiórka Dziedziniec Menniczy o godz. 21.00).

Projekcję filmu „Zamek Szczeciński” poprzedzi film „Koniec spania” w reżyserii Ryszarda Ferenca.

Zamek Szczeciński
Film archiwalny (lata 1958-61), udźwiękowiony, Polska 2013 (33 min)
Zdjęcia: Witold Chromiński
Opracowanie: Ryszard Kotla
Konsultacja merytoryczna: Tomasz Wieczorek
Współczesny komentarz czyta Stanisław Heropolitański

„Zamek Szczeciński” powstał on na podstawie trzech dokumentalnych taśm, nakręconych w latach 1958/1961, a odnalezionych w archiwum zamkowego kina w 2006 roku i oraz opatrzony komentarzem historycznym. Przedstawione zdjęcia mają swój oryginalny kształt, bez ingerencji w kolejność rejestrowanych ujęć. Film zrealizowany został przy okazji obchodów 50-lecia zamkowego kina, a także przypadających w 2013 r. setnych urodzin autora dokumentu – Witolda Chromińskiego. Pierwotny, niemy materiał filmowy, składający się ze wspomnianych wyżej trzech taśm, trwa łącznie niewiele ponad 24 minuty, a uzupełniony, z dopasowanymi do narracji dodatkowymi ilustracjami, utworzył dokument ponad 30-minutowy.

Duża część filmu ukazuje Zamek zniszczony, dopiero przygotowywany do odbudowy, zaś jego otoczenie i śródmieście Szczecina – zrujnowane albo niemal opustoszałe. -W dniu wybuchu II wojny światowej życie w niemieckim Szczecinie zaczęły regulować liczne wojskowe nakazy i zakazy, m.in. racjonowanie żywności i nocne zaciemnienie – brzmi komentarz w filmie „Zamek Szczeciński”. – Pierwsze brytyjskie bomby spadły na Szczecin w czerwcu 1940 r. Potem lawinowo zaczęła rosnąć liczba nalotów brytyjskich i amerykańskich, niszczących głównie nadodrzańskie i leżące w innych dzielnicach obiekty przemysłowe. Najdotkliwsze okazały się sierpniowe naloty w 1944 roku. Skoncentrowane jeden za drugim, wywołały w rejonach upadku i wybuchu bomb, tzw. burze ogniowe, które, wskutek pochłaniania tlenu z otoczenia, tworzyły kule ogniowe, poruszające się z olbrzymią prędkością i wypalające wszystko, co spotykały po drodze, nawet beton, co widoczne było do niedawna w otoczeniu katedry. Po zrzuceniu bomb benzolowych płonęła nawet rzeka Odra…

Unikatową wartość filmu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji Zamku, czyli odbudowy skrzydła północnego. Daje również możliwość zaobserwowania, jak bardzo zmieniły się techniki budowlane. Wielki autorytet kilku pokoleń szczecińskich architektów profesor Stanisław Latour, wraz z zespołem, przystąpił do odbudowy 21 lutego 1958 roku, a otwarcie skrzydła nastąpiło 23 października 1959 r. Ujęcia centrum Szczecina wprawią widzów w duże zdumienie i podziw dla wysiłku przywracania miasta do życia. Oprócz Zamku można ujrzeć m.in. katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy – Konzerthaus jeszcze przed powojenną rozbiórką, prawie zrównany z ziemią teren w pobliżu Placu Rodła, świeżo oddany do użytku w 1959 roku odbudowany Most Długi.

Koniec spania
Polska, 2016
Film został wyróżniony nagrodą Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – Barbary Igielskiej podczas Szczecin European Film Festival ’16

Ryszard Ferenc związany jest  z produkcją filmową od ponad 30 lat temu. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów filmowych.  Reżyser współpracował  z Telewizją Polską.

„Koniec spania” jest filmową impresją pokazującą z przymrużeniem oka życiowe relacje pomiędzy owadami zamieszkującymi krzew jaśminowca. Film został zrealizowany w warunkach plenerowych, bez naruszania naturalnego środowiska owadów.

W przypadku niepogody – sala Kina Zamek; liczba miejsc ograniczona: 50 miejsc.
Bezpłatne wejściówki będą do odbioru na recepcji przed Kinem „Zamek” na godzinę przed seansem.

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich