Pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów.”

20:00

Kiedy

11.02 - 11.02.2018
godz.: 20:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Piwnica Kany
Plac Piotra i Pawła 4/5
Szczecin

Kategorie


Mania jest jednym z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Nakręciła go w roku 1918, tuż po wyjeździe z Polski i zerwaniu kontraktu z wytwórnią Sfinks.

W roku 2006 prywatny kolekcjoner z Czech zwrócił się do Filmoteki Narodowej z ofertą sprzedaży kopii wczesnego filmu z Polą Negri. Okazało się, że jest to właśnie ten film. Fakt, że archiwa zagraniczne nie posiadają tego tytułu, a także nieliczne i lakoniczne wzmianki o filmie w źródłach o historii kina tego okresu wskazują, że prawdopodobnie jest to jedyna kopia tego filmu na świecie.

Mania Walkowska, pracownica fabryki papierosów, zostaje wybrana na modelkę, która znajdzie się na plakacie reklamowym nowej marki papierosów. Autorem plakatu ma być artysta malarz – Alex. U niego Mania poznaje młodego kompozytora, Hansa van den Hofa, w którym zakochuje się z wzajemnością. Tymczasem jej wizerunek na plakacie zwraca uwagę Morellego – bogatego i wpływowego mecenasa sztuki. Zaintrygowany jej urodą, urządza wielki bal, na który ją zaprasza. W trakcie zabawy bezskutecznie usiłuje ją uwieść. Wściekły Morelli postanawia się zemścić i, poprzez swoje wpływy, uniemożliwić jej ukochanemu wystawienie jego opery Mania w berlińskiej filharmonii. Przerażona Mania błaga Morellego, by pomógł Hansowi. Ten zgadza się pod warunkiem, że zostanie jego kochanką. 

Źródło: Organizator