Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka

11:00

Kiedy

19.11 - 19.11.2016
godz.: 11:00

Gdzie

TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Św. Ducha 4
Szczecin

Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka

Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka

W Polsce rok temu przyszło na świat 26 tys. dzieci przedwcześnie urodzonych. Co dziesiąte dziecko urodzone na świecie jest wcześniakiem. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Dla uczczenia tego święta sławne budynki na świecie zostają podświetlone na kolor fioletowy.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci i  Fundacji Małych Serc w sobotę 19 listopada 2016 roku w Trafostacji Sztuki w Szczecinie zostanie zorganizowany Pierwszy Światowy Dzień Wcześniaka, który obchodzony jest w zaledwie kilku miastach Polski. Będzie to akcja charytatywna pod tytułem ,,Pierwszy Szczeciński Światowy Dzień Wcześniaka”, której głównym celem jest integracja środowiska rodziców i dzieci przedwcześnie urodzonych ze Szczecina i okolic, jak również podniesienie świadomości społeczeństwa w temacie wcześniactwa.

Preludium do akcji, będzie stanowiło podświetlenie na kolor fioletowy 17 listopada  fasady Domu Kultury 13muz.

Podczas ,,Pierwszego Szczecińskiego Światowego Dnia Wcześniaka”  zbierane będą środki na wsparcie akcji ,,Ośmiorniczki dla Wcześniaków” . Akcja ta jest dobrze znana rodzicom wcześniaków na całym świecie. Ma ona na celu wsparcie dzieci przedwcześnie urodzonych w ich pierwszych dniach życia i często pierwszej walce o życie. (www.facebook.com/osmiorniczkidlawczesniakow). Obecnie wolontariusze Fundacji Małych Serc, która jest organizatorem trzech  warsztatów pod tytułem ,,Wyczaruj Ośmiorniczkę Dla Wcześniaka”, dostarcza po 30 ośmiorniczek miesięcznie do SPSK2 na Pomorzanach i  SPSK1 w Policach. Wszystkie zebrane w tym dniu pieniądze zostaną przekazane na materiały potrzebne do wykonania ,,ośmiorniczek”, które trafią na oddziały neonatologiczne szpitali ze Szczecina i okolic

Oprócz szeregu atrakcji skierowanych do najmłodszych: artystycznego malowania twarzy, Ligi Superbohaterów,  zajęć plastycznych i słodkości, rodzice będą mogli wysłuchać wykładów lekarzy i rehabilitantów ze szczecińskich szpitali, wspólnie z dziećmi spróbować swoich sił w układzie tanecznym ,,Wcześniak Power Dance”, a także obejrzeć wystawę fotografii pod tytułem ,,Mały wielki Cud” obrazującej dzielne wcześniaki urodzone w szczecińskich szpitalach. Podczas pokazu pierwszej pomocy przedmedycznej pod tytułem ,,Uratuj Oddech Wcześniaka”, będzie można przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy niemowlęciu i dziecku. Motocykliści ze Stowarzyszenia Motocykliści dla Dzieci opowiedzą o swoich pięknych maszynach, na których tego dnia będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Podczas akcji będzie można nauczyć się, jak stworzyć „ośmiorniczkę”, dzięki której dzieci czują się bezpieczniej i są spokojniejsze w inkubatorach. Doskonale znana szczecińskiej publiczności Sandra Chorąży umili czas wszystkim przybyłym gościom piękną piosenką, a podczas licytacji, będzie można nabyć takie perełki, jak rakieta tenisowa z podpisem Jerzego Janowicza!

Organizatorzy zapraszają do wspólnego świętowania ,,Pierwszego Szczecińskiego Światowego Dnia Wcześniaka” wszystkie wcześniaki, te małe i te duże wraz z najbliższymi. 

swiatowy dzien wczesniaka

Źródło: Organizator