Panie i Panowie! Jacek Fedorowicz

18:00

Kiedy

19.02 - 19.02.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

Panie i Panowie! Jacek Fedorowicz

Spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, mistrzem satyry, aktorem, estradowcem, radiowcem i rysownikiem, a także autorem książek, tej najbardziej znanej, „W zasadzie tak” (1975) i premierowej, „Chamo Sapiens” (2018)

Jacek Fedorowicz ma już 81 lat, z czego ponad 60 spędził na estradzie, jako satyryk, można więc powiedzieć, że od zawsze zajmuje się zawodowo rozśmieszaniem. Na rozpoczęcie dziewiątej dekady życia przygotował książkę nietypową – z tekstami do mówienia. Jego słynne monologi, felietony wygłaszane na estradach, w studiach radiowych i telewizyjnych to niedościgniony wzór wyrafinowanego humoru i błyskotliwej ironii.

„Chamo Sapiens”

Pretekstem do stworzenia felietonów bądź „dialożków ponadczasowych” może być wszystko – kolejkowe rodaków rozmowy, wieczorne wydanie telewizyjnego serwisu informacyjnego, banały z głośników dworcowych, wynik meczu, a nade wszystko ocean bezwstydu przedstawicieli polskiej sceny politycznej. Wobec czujnego ucha satyryka nikt nie może czuć się bezpieczny. Wrodzona dyplomacja i dobre maniery pozwalają Fedorowiczowi bezlitośnie karcić mentalnych abnegatów, autorów ramówkowej mielizny, populistów i tanich graczy. Ale nie ma tu jadu, zawiści ani miażdżącej krytyki. Za to jest wirtuozeria celnej riposty, polot i inteligencki smaczek. Niezmiennie śmieszy też – wytwarzając opary zadumy – książka sprzed bez mała pół wieku, „W zasadzie tak”. Jeżeli pamiętasz PRL, to czytając tę książkę będziesz śmiał się w głos, choć czasem pomyślisz – jak do cholery dawało się wtedy normalnie żyć? Jeżeli nie było Cię wtedy na świecie – przeczytaj, a dowiesz się, jakiej ekwilibrystyki wymagało życie od twoich rodziców. Jak żyć z władzą, jak podróżować pociągiem sypialnym, jak kupić samochód albo, co gorsza, części zapasowe, jak znaleźć prawdziwą kawę, dlaczego nowo wybudowany hotel jest nieporównanie gorszy od starego, od lat nie remontowanego, jak nie rozgniewać ekspedientki w sklepie, jak żyć nie pijąc – to tylko niektóre zagadnienia z pasją omówione przez Fedorowicza. Które stały się zupełnie nieaktualne, które przetrwały, a które bywają reaktywowane – oceni, pysznie bawiąc się w trakcie lektury, czytelnik.

Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy przez Katarzynę Jabłońską, a poprowadzi je dziennikarz, Marcin Michrowski.

Źródło: ProMedia