Pajace

19:30

Kiedy

11.08 - 11.08.2017
godz.: 19:30

Bilety

Bilet: 60 gr/szt

Gdzie

Teatr Letni im. Heleny Majdaniec
Fałata 2
Szczecin

Pajace

Wielkie plenerowe widowisko Pajace R. Leoncavalla Opery na Zamku w reżyserii światowej sławy Michała Znanieckiego, które będzie można zobaczyć 11 sierpnia 2017 roku, poprzedzone będzie akcjami happeningowymi, z udziałem szczecińskich grup artystycznych. Te minispektakle to tzw. sceny zwierząt, w 5 pięknych miejscach Parku Kasprowicza. Tango, balet, capoeira czy cyrkowe akrobacje pomogą nam zinterpretować akcję opery. Fotografie z kolei przedstawią proces powstawania spektaklu. Każda ze scen propaguje ideę „cyrku bez zwierząt”.
Akcje happeningowe, które rozpoczną się o 19.30 i potrwają godzinę, zakończy barwny korowód cyrkowców, prowadzących publiczność na spektakl.

1. Pajace: Scena Ryb – delikatność
Baletowa giętkość ciał i delikatna strona Komedii Leoncavalla. Ale też korzenie klasycznego tańca, zaklęte w maskaradach i dworskich widowiskach. Historia miłosnej schadzki, na tle codzienności życia trupy teatralnej. Subtelna Kolombina i jej adoratorzy, a wokół nich- świat rodem z małej, starej wioski w baletowej wizji rzeczywistości.
2. Pajace: scena Małp – miłość
Zmysłowa Kolombina, pełen pasji Taddeo. Miłosne spotkanie z Arlekinem,  porywczy Pajac… Komedia w formie tańca wyrażającego prawdę życia- tanga argentyńskiego. Sięgniemy tu do przedmieść Buenos Aires, do pożądania i namiętności zamkniętych w ruchach ognistego tanga.
3. Pajace: scena Nosorożca – gwałtowność
Ta stacja to świat rodem z Brazylii. Interpretacja Komedii, miłosnej schadzki w formie układów capoeiry. Capoeira jako sztuka walki, ale też- rytuał. Plastyczność ruchu połączona z inteligentnym zadawaniem ciosów. Kopnięcia i uniki. Chwile zdecydowania, przejmowanie inicjatywy i wybuch emocji. Przeżycia  Kolombiny, Taddeo, Arlekina i Pajaca w dynamice capoeiry. W walce, pozwalającej zapomnieć o codziennej niedoli zwykłych ludzi.
4. Pajace: scena Ognistych Ptaków – pasja
Spotkanie kultur i rzeczywistości. Od Italii, przez niemiecki Stralsund aż do Szczecina. Historia komedii zamknięta w morskich opowieściach De Prohner Hafengäng. Charakterystyczny szantowy rytm, synchronizacja osób i postaci. Prawda i tajemnica. Co stanie się, jeśli przeniesiemy historię teatralnej trupy na statek, w brzmieniu a capella i w innym języku?
5. Pajace: scena Koni – wyzwanie
Do miasta przyjeżdża cyrk. Wędrowni artyści Leoncavalla są gotowi służyć ludziom, by ich życie choć przez chwilę było bardziej kolorowe. Skupienie, koncentracja, żonglerka, akrobacje, szczudła, klaun i … zaczynamy!
5. Pajace: scena Żurawi – wystawa fotograficzna
Zatrzymując się na chwilę przy tej satelicie, można dotknąć procesu twórczego, powstawania historii, duszy spektaklu. Praca wielu osób, przygotowania i upływający czas, który zmienia bieg zdarzeń. Zatrzymane w kadrach twarze, sylwetki postaci, zawieszone spojrzenia i niedopowiedziane zdania. Emocje. Fotograficzna interpretacja operowej i ludzkiej rzeczywistości.

Źródło: Organizator