Pajace / Gianni Schicchi

18:00

Kiedy

26.05 - 26.05.2019
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: 35 - 85 zł.

Gdzie

Opera na Zamku w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Pajace / Gianni Schicchi

Podczas spektaklu widzimy aktorów wychodzących z ról i żyjących własnym życiem, z komiczną maską jako metaforą naszego codziennego życia i udawania.

„Dla mnie najważniejsze było, żeby stworzyć kontekst całości, żebyśmy nie robili dwóch małych niezależnych oper, oddzielonych antraktem, jako że muzycznie i treściowo to dwie różne formy. Pokazanie takiej błahej, śmiesznej historii, która stawia na komizm postaci i sytuacji, to w kontekście teatru w teatrze Pajaców jest niesamowicie ciekawe dla wykonawców i publiczności. Pokazujemy bowiem cały czas wychodzenie z roli, wchodzenie w rolę. W Pajacach już te role są podwójne, ale w Giannim Schicchimmusiałem to dodać. Na przykład tę część, gdy aktor gra idiotę czy oszusta, a potem idzie do garderoby i jest w depresji. Tutaj jeszcze bardziej widoczna będzie zabawa teatru w teatrze i masek. To, co w Pajacach jest już wpisane w libretto konsekwentnie musiałem umieścić w Giannim Schicchim – mówi o swoim spektaklu reżyser Michał Znaniecki,pokazując nam na scenie, że aktor to zwykły człowiek, który na potrzeby roli zakłada maskę. Znaniecki burzy jednak granicę pomiędzy sceną a widzami, pozwalając nam wejść do środka magicznego świata, który często jest jedynie ułudą. Łączy pomysłowo dwa dzieła, byśmy mogli  zrozumieć metaforę codziennego udawania kogoś, kim nie jesteśmy.

Satyra, komizm i głęboka refleksja w jednym. W jego spektaklu nie tylko aktorzy grają, my też jesteśmy częścią spektaklu. Ten spektakl nazywa się „życie”.

„Pajace”
(I Pagliacci)
Opera w dwóch aktach z prologiem
muzyka i libretto: Rugiero Leoncavallo (1857-1919)
Prapremiera: 21.05.1892 r., Teatro del Verme (Mediolan)

„Gianni Schicchi”
Opera werystyczna w 1 akcie
muzyka: Giacomo Puccini (1858-1924)
Libretto: Giovacchino Forzano
Prapremiera: 14.12.1918 r., Metropolitan Opera (Nowy Jork)

Źródło: Organizator