Orły nad Nijmegen

12:00

Kiedy

24.09 - 24.09.2016
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Nabrzeże Miejskie
Nabrzeże Miejskie
Gryfino

Orły nad Nijmegen

Atrakcje wydarzenia rozpoczną się już od godziny 12.00. Od południa właśnie trwać będzie prezentacja wyposażenia wojskowego w ramach otwartego muzeum techniki wojskowej oraz pokaz militariów na Placu Księcia Barnima I. W pokazie wezmą udział grupy rekonstrukcyjne oraz jednostki wojskowe.

Od godziny 13.00 na Nabrzeżu Miejskim rozpocznie się blok artystyczny. Zaprezentują się m.in. dzieci i młodzież z terenu gminy przedstawiając swoje umiejętności wokalne oraz wybrany repertuar muzyczny.

Na godzinę 15.00 zaplanowano występ brytyjskiej wokalistki Katy Carr. Artystka wystąpi w naszym mieście wraz z dziećmi ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Gryfinie.

O godzinie 17.00 rozpocznie się główna atrakcja wydarzenia czyli widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen” przygotowane przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina i Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae-Dziedzictwo Pomorza.

O godzinie 19.00 wystąpi gryfiński zespół Rusty Chain.

Widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen”, którego swoiste preludium miało miejsce w roku ubiegłym, tym razem odwoływać się będzie nie tylko do zapisanych złotymi zgłoskami kart historii rodzimego oręża i obecności 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Holandii, ale przede wszystkim do harmonijnego współdziałania państw koalicji antyhitlerowskiej.

Główne widowisko historyczne będzie miało miejsce na nabrzeżu w Gryfinie z udziałem ponad 200 rekonstruktorów w mundurach amerykańskich, polskich, brytyjskich i niemieckich z okresu II wojny światowej.

Otwarte muzeum techniki wojskowej zostanie otwarte na Placu Księcia Barnima I i będzie dostępną dla publiczności ekspozycją zabytkowych pojazdów militarnych w samym centrum Gryfina. W jego trakcie zaprezentowane zostaną między innymi: Amerykański czołg średni M4 Sherman, Amerykański czołg lekki M3 Stuart, Amerykański transporter opancerzony M4 Half-Track, Amerykańskie samochody terenowe Dodge WC51/52 oraz Jeep, Amerykański motocykl wojskowy Harley WLA, Niemiecki samochód pancerny Sd.Kfz. 222, Niemiecki samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen.

Udział w wydarzeniu zapowiedziała 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Halleraw Szczecinie, która zaprezentuje swoje wyposażenie wojskowe.

Całość rekonstrukcji historycznej „Orły nad Nijmegen” opatrzona będzie profesjonalnym komentarzem merytorycznym, zrealizowanym przez historyków wojskowości, na czele z prof. dr hab. Andrzejem Olejko, wykładowcą Uniwersytetu Rzeszowskiego, jednym z największych w Polsce autorytetów w dziedzinie historii konfliktów zbrojnych.

Wszystkie wydarzenia zaplanowane w ramach wydarzenia będą miały formułę bezpłatną dla widzów. Na terenie imprezy rozstawione będą telebimy relacjonujące obraz z kamer oraz system nagłośnieniowy dla polepszenia komfortu odbioru spektaklu przez widzów.

Źródło: Organizator