Okno na Świat. Żydzi w Szczecinie

17:00

Kiedy

19.06 - 19.06.2017
godz.: 17:00

Gdzie

ProMedia
al. Wojska Polskiego 2
Szczecin

W czerwcu 2017 Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie zaprasza do udziału w wydarzeniach poświęconych kulturze i historii Żydów. Odbędą się warsztaty dla dzieci, wykład dla młodzieży i osób dorosłych oraz spacer.

Wykład poświęcony obecności kultury żydowskiej w Szczecinie wygłosi dr Eryk Krasucki, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Eryk Krasuski zawodowo zajmuje się historią powojenną Polski i Pomorza Zachodniego. W kręgu jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim sprawy związane z przemianami społecznymi i kulturalnymi. Za książkę „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna” w 2009 r. otrzymał nagrodę KLIO, a w 2010 r. nagrodę za najlepszą książkę roku w kategorii historia od Miesięcznika Literackiego KSIĄŻKI oraz nominacje do nagród im. Kazimierza Moczarskiego i Jerzego Giedroycia. Autor licznych publikacji, m. in. „Następcy Tronów – żydowski big-beat ze Szczecina”, „Antysyjonistyczne wątki szczecińskiego Marca’68″, „Żydowski Marzec’68 w Szczecinie”,”… to są Żydzi i trzeba ich bić. O tumulcie szczecińskim latem 1946″, „Syjonista przez samo „ż”. Propaganda antyżydowska w szczecińskiej prasie 1967/68 r.”, „Świat obok. Żydowska obecność na obszarze Pomorza Zachodniego (od czasów najdawniejszych do dziś)”, „Narzędzie władzy. Państwowy antysemityzm w ZSRR (1945–1953)”, „Opowieść ocalonego – wspomnienia o zagładzie Żydów w Borszczowie”.