Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11:00

Kiedy

11.11 - 11.11.2016
godz.: 11:00

Gdzie

Różne miejsca, Szczecin

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada będziemy świętować 98. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach wojewódzkich obchodów tego wydarzenia, w Szczecinie zaplanowano nie tylko tradycyjne uroczystości patriotyczne. Na mieszkańców czekać będzie szereg atrakcji.

Uroczystości rozpoczną się w Bazylice Metropolitarnej w Szczecinie mszą święta w intencji Ojczyzny, która rozpocznie się o godzinie 11:00.

Oficjalna część obchodów Święta Niepodległości, podczas której odbędą się uroczystości patriotyczne, rozpocznie się o godzinie 15.00 na Placu Szarych Szeregów, przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na górnym tarasie szczecińskich Wałów Chrobrego w godzinach 11:00 – 16:00 przewidziano sporo ciekawych atrakcji dla całych rodzin. Będzie można m.in. zwiedzić budynek Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego i zobaczyć w Sali Rycerskiej wystawę „Szabla i siodło w historii kawalerii”.  Zainteresowani będą mieli okazję przyjrzeć się  z bliska sprzętowi wojskowemu i umundurowaniom żołnierza polskiego oraz spróbować tradycyjnej grochówki.

Najbardziej widowiskowy będzie pokaz praktycznego wyszkolenia żołnierzy w wykonaniu żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, który rozpocznie się o godzinie 13:30.

Muzeum Narodowe w Szczecinie zaplanowało warsztaty rodzinne, podczas których odbędzie się gra historyczna wystawa listów z przeszłości oraz konkurs na najciekawszy projekt monety okolicznościowej.

W Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności 1, w godzinach 10:30 i 11:00 odbędą się wernisaże wystaw: „Śladami Marszałka i I Kompanii Kadrowej” oraz „Legioniści pod wspólnym hasłem Biało-Czerwona niepodległość”.

Dla najmłodszych mieszkańców Szczecina, w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przygotowana zostanie specjalna Strefa edukacyjna Oddziału IPN w Szczecinie. Przewidziano dla dzieci m.in. gry edukacyjne oraz konkursy historyczne z nagrodami.

W ramach wojewódzkich obchodów Święta Niepodległości nie zabraknie również części kulturalnej. Od godziny 13:00 do 16:00 na Alei Kwiatowej odbędą się m.in.: spotkania z przedstawicielami Związku Piłsudczyków, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, występy artystyczne „Srebrzystych Akordeonistów” i zespołu „Roland Band” (wspólne śpiewanie pieśni). Ponadto  konkursy dla całej rodziny, a także: warsztaty artystyczne „Wykonujemy symbole narodowe” i wystawa Klubu 12 Dywizji Zmechanizowanej pt. „Twórcy Niepodległości”.  Organizatorzy przewidzieli również poczęstunek wojskową grochówką.

O 16:00 na Zamku Książąt Pomorskich usłyszymy koncerty chórów: Chór „Pax Christi” oraz Chór „Kombatant” pod dyrekcją Marii Białkowskiej- Dublasiewicz.

Przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się oficjalna część wojewódzkich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Zaraz po niej dla zebranych zaplanowano muzyczne atrakcje.

Oficjalna uroczystość patriotyczna na placu Szarych Szeregów rozpocznie się o godzinie 15:00. Po jej zakończeniu dla uczestników obchodów przewidziano występy artystyczne.

Chór The Baltic Singers zaprosi szczecinian do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Każdy otrzyma wydrukowane na tę okoliczność śpiewniki. Początek występu zaplanowano na godzinę 15:50.

Natomiast o godzinie 16:20 rozpocznie się sentymentalna, muzyczna przejażdżka przez Polskość, którą poprowadzi DJ.  Na placu Szarych szeregów będziemy mogli usłyszeć piosenki z różnych gatunków muzycznych (m.in. rock, rap), których wspólnym mianownikiem będzie Polskość. Mix piosenek odbywać się będzie w trybie live-act.

Dodatkowo, tego dnia  Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na „Śpiewnik domowy” Stanisława Moniuszki.

W tym roku wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości zostaną zorganizowane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecina oraz Dowódcę 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Sprawdź dodatkowe informacje o wojewódzkich obchodach Narodowego Święta Niepodległości: Szczegółowy program obchodów

Źródło: Urząd Miasta Szczecin