Noc Kupały

10:30

Kiedy

20.06 - 20.06.2020
godz.: 10:30

Gdzie

Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy
Dobrzyca 76
Dobrzyca k/ Koszalina

Noc Kupały

W Ogrodach Hortulus Spectabilis po raz kolejny uczcimy to słowiańskie święto! W tym roku Noc Kupały wypada wyjątkowo 20, a nie 21 czerwca. Jest to szczególny dzień, ponieważ od 20 czerwca Ogrody Hortulus Spectabilis wydłużają godziny otwarcia. Oznacza to, że będzie można je zwiedzać od 10:30, aż do 20:30.

W tegorocznym programie:

  • Maskarada tematyczna: elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory – w tych przebraniach zwiedzasz gratis
  • Wystawa bestii słowiańskich
  • Horoskop słowiański – sprawdź kto jest twoim słowiańskim patronem
  • Poszukiwanie kwiatu paproci w ogrodach – zabawa z użyciem QR kodów
  • Magiczna Noc Kupały sprawdź swoją wiedzę – karta zadań
  • Puszczenie wianków na wodę (Uwaga! przynieś swój własny wianek lub wykonaj go na miejscu z naszych kwiatów)
  • Joga na powitanie lata z Aneta Mikulska (Uwaga! zabierzcie własne maty)

Maskarada tematyczna

Już tradycyjnie podczas Nocy Kupały odbędzie się maskarada tematyczna : Elfy, wróżki, gnomy i inne stwory i potwory. Osoby które 20 czerwca do ogrodów przyjdą w przebraniu zgodnym z tą tematyką będą zwolnione z zakupu biletu wstępu. Żeby skorzystać z darmowego wejścia do Ogrodów Hortulus Spectabilis trzeba się jednak trochę postarać. Przebranie musi być pełne, same gadżety typu maska, kapelusz czy makijaż to dla nas za mało!

Wystawa bestii słowiańskich

Bełt, Chochlik, Licho, Piwoszek, Mamuna, Bieda – czy te słowa wydają się Wam znajome? To tylko niektóre z demonów w jakie wierzyli Słowianie. W  mitologii słowiańskiej znaleźć można ponad 300 demonów! Opiekowały się domostwami, psociły, sprowadzały klęskę, szkodziły lub służyły ludziom. Mieszkały w spiżarniach, domach, lasach, na polach lub w wodzie. Odpowiadały za prawie każdy aspekt życia dawnych Słowian. Niektóre do dziś zachowały się w przysłowiach i powiedzeniach. Te najciekawsze  bestie słowiańskie będziemożna zobaczyć podczas tegorocznej Nocy Kupały!

Horoskop słowiański

Jesteś ciekawy co przyniesie los? Pradawni Słowianie, którzy swoje życie wiązali ściśle z siłami przyrody, byli tego bardzo ciekawi. Znaków dotyczących przyszłości szukali w naturze, którą władali bogowie. Słowianie czcili więc swoje bóstwa i ich opiece powierzali swój byt. By wkupić się w łaski bogów organizowano święta i odprawiano rytuały.  W rocznym cyklu każdy z bogów miał swój wyjątkowy czas. W Horoskopie Słowiańskim będziesz mógł sprawdzić kto jest twoim patronem.

Poszukiwanie kwiatu paproci

Każdy kto odwiedzi Ogrody Spectabili będzie również mógł wybrać się na poszukiwanie kwiatów paproci. Do zabawy niezbędny jest telefon komórkowy z aplikacją do odczytu QR-kodów.  Pierwszy kod startowy odczytasz już przy bramce wejściowej. Dalej podążaj za wskazówkami, pojawiającymi się na wyświetlaczu twojego telefonu, a być może odnajdziesz mityczny kwiat paproci.

Karta zadań

Podczas tegorocznej Nocy Kupały, możecie sprawdzić swoja wiedzę o słowiańskim święcie przesilenia letniego. Karty zadań dostępne będą przy wejściu do ogrodów. Pytania nie są łatwe. Podpowiedzi można szukać na tablicach rozmieszczonych w ogrodach w okolicach Kamiennego Kręgu.

Wianki

Ze świętem Nocy Kupały nieodzownie wiążą się wianki. Młode Panny plotły wianki i puszczały je na wodę, te zaś mieli wyłowić młodzieńcy. Po wyłowieniu kawalerowie  szukali właścicielek wianków. W ten sposób młodzi dobierali się w pary. Niestety zdążały się wianki, które tonęły – był to zwiastun nieszczęścia i staropanieństwa. W tym roku do ogrodów można przyjść z własnym wiankiem lub wykonać go na miejscu z kwiatów, ziół i gałązek przygotowanych przez Ogrody Hortulus. Puszczanie wianków na wodę odbędzie się o godzi. 16:30.

Joga na powitanie lata

Lato powitamy również zajęciami jogi. Tradycyjnie już praktykę w Kamiennym Kręgu poprowadzi trenerka Aneta Mikulska. Jeżeli chcecie wziąć udział w zajęciach koniecznie zabierzcie własne maty. Trening dla ciała i ducha rozpoczynamy o godzinie 17:15.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora