Noc Bibliotek

17:00

Kiedy

05.10 - 05.10.2019
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Noc Bibliotek

Po raz ósmy Książnica Pomorska zaprasza do zwiedzania biblioteki i udział w wielu wydarzeniach specjalnych podczas ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w sobotę 5 października w godzinach 17.00-22.00. W tym roku hasłem Nocy jest „Podróż w czasie”.

PROGRAM

Z historią po Książnicy ­ – zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem
wejściówki do odbioru w Informatorium od godz. 17.00
wejścia: godz. 17.30, 18.00, 18.30, 19.00, 19.30, 20.00

Strażnicy lustra – gra biblioteczna*
rejestracja: punkt przy wejściu od ul. Rybackiej, od godz. 17.00
ogłoszenie wyników i rozdanie nagród: Sala Pod Piramidą

Książnicowy QUEST – samodzielne zwiedzanie biblioteki w formie gry
karty do odbioru: Informatorium

RozGRYFka** – klub gier bez prądu: spotkanie z planszówkami, T.I.M.E. Stories oraz turnieje z nagrodami: Munchkin Legendy, Kingdomino, Timeline i kącik z grami dla najmłodszych
Sala przy Informatorium, godz. 17.00 – 22.00

Było sobie Pomorze – projekcja filmu dokumentalnego Michała Majerskiego poprzedzona rozmową z reżyserem
Sala im. Zbigniewa Herberta, godz. 19.00

Świadkowie upływu czasu – prezentacja zbiorów zabytkowych
Sala im. Zbigniewa Herberta, godz. 17.00-22.00

– zbiory muzyczne – archiwalne wydania oraz reprinty i faksymile nut, np. „Kantyczki z nutami”, wydanie z 1911 r. i reprint z 2008 r.; dokumenty dźwiękowe, np. nagrania Ignacego Jana Paderewskiego (fortepian) na płycie szybkoobrotowej, płycie winylowej i CD

– stare druki – wybrane stare druki (XV – XVIII w.) – od wielkich gabarytów do najmniejszych wydań, zdobione oprawy

– rękopisy – sztambuchy (pamiętniki) z XVIII-XX wieku, faksymile Kodeksu Boehema z 1502 r.

– zbiory kartograficzne – zabytkowe globusy, m.in. globusy astronomiczne i zegar równikowy

oraz zegarek Witkacego

Od pisma obrazkowego do zapisu cyfrowego – pokaz sztuki konserwacji i introligatorstwa, akcja: Co pisał „Kurier Szczeciński” w dniu Twoich urodzin?
Pracownia konserwacji,Introligatornia, Pracownia Digitalizacji

Książka za 1 zł, hol przy Czytelni Muzycznej, godz. 17.00-22.00

Kinderuni – internetowy uniwersytet dziecięcy ­ – zabawa dla dzieci 8-12 lat, przygotowanie grafitti
Biblioteka Niemiecka, początek: godz. 18.00, 19.00, 20.00

Z literaturą dla dorosłych przez wieki – poezję klasyków czyta Stanisław Heropolitański
Sala im. Erwina Ackerknechta, początek: godz. 18.00, 19.00, 20.00

———————
*Strażnicy lustra – gra biblioteczna
Motywem przewodnim gry są podróże w czasie i przełomowe odkrycia w historii ludzkości. Zadaniem graczy tworzących współzawodniczące ze sobą drużyny i wcielających się w role tytułowych Strażników jest powstrzymanie szaleńca, który wykorzystując umiejętność podróżowania w czasie zamierza zmienić bieg dziejów i uniemożliwić dokonanie przełomowych odkryć w różnych dziedzinach nauki. Gra skierowana jest do osób, które cenią sobie rozrywkę wymagającą współpracy, szybkiego kojarzenia faktów, zaangażowania i rozwiązywania różnorodnych zadań i łamigłówek. Nie opuszczając budynku Książnicy Pomorskiej uczestnicy gry wezmą udział w pełnej niespodzianek i pułapek podróży przez epoki. W jej trakcie nieodzowna będzie podstawowa (i nie tylko!) wiedza z zakresu fizyki, chemii, biologii, muzyki czy historii. Podczas wyścigu z czasem przydatna może okazać się też znajomość literatury i … kina. Zagadki trudniejsze i łatwiejsze, tajemnicze postacie i nieoczekiwani sojusznicy, historyczne przedmioty i fantastyczna atmosfera – wszystko to czeka na uczestników gry. Strażnicy Lustra… to okazja do dobrej zabawy i emocjonującej rywalizacji, a przy tym szansa na poszerzenie wiedzy, poznanie wielu ciekawych miejsc w Książnicy Pomorskiej i zdobycie atrakcyjnych nagród.
Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w grze do odwiedzenia Książnicy Pomorskiej w dniu 5 października 2019 r.
Gra skierowana jest do osób 16+. Wygrywa drużyna (2-3 osoby), która najszybciej rozwiąże wszystkie zadania i osiągnie cel gry, polegający na uniemożliwieniu szalonemu złoczyńcy realizacji jego niecnych zamiarów.
—————–
**RozGRYFka

Wszystkim, którzy chcą spędzić czas grając w gry planszowe lub pragnących zapoznać się z tą coraz popularniejszą formą spędzania czasu, proponujemy wspólnie ze sklepem kolekcjonerskim Fenix – w formie bezpłatnej wypożyczalni – gry (dla każdego niezależnie od wieku), zarówno nowości wydawnicze, jak i światowe bestsellery.

Główna gra T.I.M.E. Stories połączona jest tematycznie z hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek w Książnicy Pomorskiej, czyli szeroko rozumianymi „podróżami w czasie”.
„W tej grze Wasze drużyny zostaną przeniesione w czasie, a waszym zadaniem będzie odnaleźć i zapobiec powstaniu paradoksu czasowego, jaki może wystąpić w przeszłości, ratując tym samym teraźniejszość i przyszłość…”.
Zapraszamy również na gry turniejowe z nagrodami! TIMELINE, MUNCHKIN LEGENDY oraz KINGDOMINO. Ponadto znajdziesz u nas: 40 stolików z krzesłami, wypożyczalnię gier planszowych z ponad 50 tytułami, kolorowy kącik z grami planszowymi dla maluchów oraz stoiska: wydawnictw, pokazowe i konkursowe.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Książnica Pomorska w Szczecinie