Niedzielny Koncert  Południowy

12:00

Kiedy

23.10 - 23.10.2016
godz.: 12:00

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Koncert pieśni kompozytorów polskich.

Barbara Tritt – sopran

Tomasz Gumiela – fortepian

W programie muzyka inspirowana poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny i Haliny Poświatowskiej.

Barbara Tritt wykształcenie wokalne zdobywała w Prywatnym Policealnym Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu, na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz na wielu kursach mistrzowskich. W roku akademickim 2006/2007 była także uczestniczką kursu Opera Studio w Rzymie pod kierunkiem Renaty Scotto. Jako wokalistka prowadzi szeroką działalność koncertową mając w swoim dorobku wykonania partii solowych dzieł kantatowo – oratoryjnych, a także recitale z pieśniami solowymi oraz kameralistyką (ansamble wokalno-instrumetalne). Ważne miejsce w jej działalności artystycznej zajmuje muzyka współczesna. Jako wokalistka od wielu lat angażuje się w projekty nagrań płyt oraz koncertowe wykonując partie solowe, cykle pieśni. Ma na swoim koncie wykonania takich partii operowych jak: Dydona z opery Dydona i Eneasz H. Purcella, Adina z opery Eliksir miłosny G. Donizettiego (Opera Nova w Bydgoszczy marzec 2010), a także partie sopranowe z opery The Fairy Queen H. Purcella. Kreowała także postaci: Susanny z opery La nozze di Figaro oraz Fiordiligi z opery Cosi fan tutte (wykonanie koncertowe podczas Mistrzowskiego Kursu Mozartowskiego z towarzyszeniem orkiestry AM w Gdańsku pod kierownictwem Maestro Claudio Desderiego). Obecnie jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz Prywatnego Policealnego Studium Sztuki Wokalnej w Poznaniu. Pełni również funkcję Prezesa Towarzystwa Muzycznego Schola Cantorum Posnaniensis prowadzącego szeroką działalność artystyczną oraz edukacyjną w całej Polsce.

Tomasz Gumiela jest cenionym pianistą i kameralistą. Ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Marii Murawskiej i prof. Jerzego Sulikowskiego, a następnie doskonalił swoje umiejętności w mistrzowskiej klasie prof. Dang Thai-Sona w Montrealu. Posiada bardzo szerokirepertuar, w szczególności dzieła pianistyki solowej XIX wieku, liczne utwory kameralne oraz znaczącą część literatury na głos i fortepian. Ma w swoim dorobku prawykonania utworów współczesnych, za które otrzymał m.in. nagrodę na Festiwalu Laureatów Konkursów w Bydgoszczy oraz nominację do nagrody Fryderyka (w 2008 roku). Był wielokrotnie nagradzany jako kameralista na prestiżowych konkursach wokalnych (w Warszawie, Krakowie, Nowym Sączu, Wiedniu), brał udział w licznych festiwalach muzycznych oraz projektach multimedialnych (m.in. w nagraniu DVD z muzyką na żywo do oskarowego filmu „Piotruś i wilk”). Szczególne miejsce w jego działalności koncertowej zajmuje duet fortepianowy Pianoptikum, który współtworzy wraz z żoną Agatą. Tomasz Gumiela jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.