Niedzielny Koncert Południowy

12:00

Kiedy

04.12 - 04.12.2016
godz.: 12:00

Bilety

Bilet: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy

Gdzie

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Korsarzy 34
Szczecin

Sala księcia Bogusława X (wejście B z dużego dziedzińca)

Ewa Filipowicz – mezzosopran

Studenci i uczniowie klas śpiewu solowego Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie: Joanna Wojtowicz, Katarzyna Pawłowska, Anna Kopytko, Natalia Herzberg, Katarzyna Kostyk, Klaudia Tarnowska, Zofia Walich, Damian Stasiak

Przy fortepianie: Anna Paras oraz Marta Gargała.

W programie liryka wokalna oraz arie operowe.

Ewa Filipowicz – absolwentka Akademii Muzycznej w Sofii, gdzie studiowała wokalistykę pod kierunkiem profesor Liliji Stefanovej. Debiutowała na scenie Opery Sofijskiej w roli III damy w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, oraz fragmentem „Carmen” G. Bizeta.

W swoim dorobku artystycznym ma niezliczoną ilość ról, a wśród nich Carmen w „Carmen”, G. Bizeta, Rozyna w „Cyruliku sewilskim” G. Rossiniego, Jadwiga w „Strasznym dworze” S. Moniuszki, Fenena w „Nabuco” G.Verdiego. Olga w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego, Niklas w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha, Cherubin w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Jaś i Matka w „Jasiu i Małgosi” E. Humperdincka, Czipra w „Baronie Cygańskim” J. Strausa, Hudel w „Skrzypku na dachu” J. Bocka, Anita w „West Side Story” L. Bernsteina.

W latach 1991-1992 solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, a od 1992 – 2011 solistka Opery na Zamku w Szczecinie. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce: Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Muzyczny „ROMA w Warszawie, Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu , Opera Krakowska. Poza rolami operowymi z bardzo dużym powodzeniem wykonuje partie w dziełach oratoryjno – kantatowych, bierze udział w koncertach muzyki współczesnej, oraz recitalach pieśni.

Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne i popularyzowanie sztuki operowej, artystka została wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1997), otrzymała również nagrodę publiczności „Bursztynowy Pierścień” za rolę Rozyny w „Cyruliku Sewilskim”, Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia zawodowe (2001), Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierza Ujazdowskiego Reprezentowała Województwo Zachodniopomorskie na Światowej Wystawie „EXPO-2000” w Hanowerze.

W 2001r. uczestniczyła w Mistrzowskim kursie wokalnym Fiorenzy Cossotto interpretacji dzieł G. Verdiego. W 2009 w warsztatach wokalnych „Bel canto” Ubaldo Fabbri.

W 1996 r. śpiewaczka nagrała płytę CD „Symfonia czterech snów” J. Stalmierskiego; w 2000 r. nagrała CD „Ave Maria”. 2008 M. Jasińskiego „Domini est terra”. Artystka wystąpiła w ponad 200 spektaklach zagranicznych, śpiewała na scenach m.in. Austrii, Niemiec, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Danii, Anglii.

Od 2005 r. prowadzi działalność naukową i pedagogiczną. W 2015 r. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, uzyskała tytuł naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej wokalistyka. Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie zajmując stanowisko profesora nadzwyczajnego. Jest kierownikiem Katedry Wokalistyki na Wydziale Edukacji Muzycznej oraz prowadzi klasę śpiewu solowego. Pracuje również w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie.

Działa społecznie na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu, a od 2005 – 2013 r. przewodnicząca koła Związku Artystów Scen Polskich przy Operze na Zamku w Szczecinie.

Członek Polskiego Stowarzyszenia Śpiewu Solowego.

Anna Paras – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla i w klasie kameralistyki prof. Teresy Baczewskiej.

W latach 2001- 2007 wykładowca w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, od 2007 r. pracownik Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego (filia w Szczecinie) a następnie Akademii Sztuki w Szczecinie, oraz ZSM w Szczecinie.

W ramach kursów i warsztatów instrumentalnych współpracowała z P. Wispelweyem, Ch. Wyneckenem, T. Tsutsumi, A. Grabcem, P.Pławnerem, H. Lintschauer, a podczas II Europejskich Warsztatów Muzycznych akompaniowała w klasie prof. K. Michalika, prof. P. Reicherta i prof. L. Urbaniak.

W swoim dorobku Anna Paras ma liczne recitale kameralne w ramach koncertów festiwalowych i akademickich, przez kilka lat współpracowała z Agencja Artystyczną Silesia, Filharmonią Śląską, a obecnie z Filharmonią Szczecińską koncertując w ramach cyklu „Filharmonicy kameralnie”, Zamkiem Książąt Pomorskich i Klubem XIII Muz w Szczecinie.

W ramach swojej działalności koncertowej miała okazję współpracować z prof. .J. Staniendą (Recital w Polskim Radiu Szczecin), prof. H. Trittem, prof. Patrycją Piekutowską, Igorem Cecocho, Jackiem Muzykiem, prof. Beatą Warykiewicz.

Źródło: Organizator