Na ulicy Mandelsztama

18:00

Kiedy

04.06 - 04.06.2017
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: 50zł
Kup bilet

Gdzie

Stara Rzeźnia
Wojska Polskiego 184
Szczecin

Kategorie


Na ulicy Mandelsztama

– godz. 16.00 – Kubryk Literacki – spotkanie autorskie z Bronisławem Cieślakiem

– godz. 18.00 – Sala Iluzjon – spektakl „Na ulicy Mandelsztama’

„Na Ulicy Mandelsztama’ – spektakl muzyczno-poetycki oparty na wierszach Osipa Mandelsztama i Anny Achmatowej. Owacyjnie przyjęty w Teatrze Polskim w Warszawie i Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas Salonu Poezji Anny Dymnej!

To opowieść o spotkaniu dwojga wspaniałych, szlachetnych i wrażliwych ludzi, których połączyły dramatyczne losy w totalitarnym systemie. Autorzy spektaklu szukają w poezji Achmatowej i Mandelsztama nie tyle cierpienia, choć i ono dało o sobie znać, co jasnej strony ludzkiej duszy, iskierek prawdziwego człowieczeństwa. Niewątpliwym skarbem w tamtym nieludzkim świecie były bowiem okruchy szlachetności, myśli pogodne i jasne, wiara w czystość intencji, szacunek i bliskość drugiej osoby – zwyczajna prawda i uczciwość.

Występują:

Anna Cieślak, Bronisław Cieślak, Ryszard Leoszewski

Anna Cieślak – aktorka filmowa i teatralna. Urodzona w Szczecinie, gdzie ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące. W 2005 roku, już jako absolwentka krakowskiego PWST, została wyróżniona nagrodą za debiut aktorski na Festiwalu Filmowym w Gdyni – za film Masz na imię Justine. Później na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mons (Belgia), za ten sam film otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą. Zagrała również w filmach: Karol. Człowiek, który został papieżem, Dlaczego nie!, Generał Nil, Śluby panieńskie i.in. Występuje na deskach teatru, m.in. w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, a obecnie w Teatrze Polskim w Warszawie. Miłośnicy seriali znają Annę Cieślak z ról w Na dobre i na złe, Pensjonat pod Różą, Na Wspólnej, Prawo Agaty, Czas honoru.

Bronisław Cieślak – urodzony w Krakowie – dziennikarz, aktor, prezenter telewizyjny; odtwórca m.in. roli Sławomira Borewicza w serialu 07 zgłoś się. Poseł na Sejm III i IV kadencji. W 1968 rozpoczął pracę jako dziennikarz w Polskim Radiu, potem również w TVP Kraków. Reżyser Roman Załuski w 1976 roku zaproponował mu udział w zdjęciach próbnych do serialu obyczajowego Znaki szczególne, który stał się filmowym debiutem Bronisława Cieślaka. Po tym występie Krzysztof Szmagier powierzył mu główną rolę w serialu kryminalnym 07 Zgłoś się. Bronisław Cieślak był twórcą licznych programów telewizyjnych. Prowadził m.in. Telewizyjne Biuro Śledcze, grał główną rolę w serialu kryminalno-paradokumentalnym Malanowski i Partnerzy. Jest stryjem Anny Cieślak.

Ryszard Leoszewski – kompozytor, piosenkarz, pedagog, jedna z najciekawszych postaci szczecińskiego świata kultury. Lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (od 1978 r.), który do tej pory należy do czołówki wykonawców nurtu piosenki poetyckiej. Jest twórcą dziecięcej grupy artystycznej ARFIK. Jego utwory napisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski jest również autorem projektu artystycznego „Ulica Mandelsztama’, w ramach którego wykonuje swoje kompozycje zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną. Może się też poszczycić wspólnymi występami z takimi artystami, jak Rick Wakeman (pianista legendarnej grupy YES), czy Bobby McFerrin (wybitny wokalista jazzowy). Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, ma tytuł honorowego Ambasadora Szczecina, odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Kup bilet