Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza – spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i Andrzejem Klimem

17:00

Kiedy

15.10 - 15.10.2019
godz.: 17:00

Gdzie

Książnica Pomorska
Podgórna 15/16
Szczecin

Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza - spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i Andrzejem Klimem

Spotkanie z Cezarym Łazarewiczem i Andrzejem Klimem oraz przedpremierowa prezentacja książki „Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza”. Spotkanie poprowadzi red. Bogdan Twardochleb.

„Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza” (Wydawnictwo Poznańskie) to wybrany przez Cezarego Łazarewicza i Andrzeja Klima zbiór reporterskich historii z Pomorza Zachodniego. Układa się w pisaną na przestrzeni dekad opowieść o wyjątkowej krainie – o miejscu i ludziach, a także o Wielkiej Historii, która w dwudziestym wieku przetaczała się przez Pomorze nieustannie. Opowieść pasjonującą i kolorową, bo pisaną na bieżąco przez ludzi, którzy kochali tę ziemię i się nią fascynowali. Stworzyli ją anonimowi niemieccy kronikarze oraz polscy pisarze, reporterzy, publicyści – Wanda Melcer, Dariusz Fikus, Edmund Osmańczyk, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman, Ewa Winnicka. Ludzie stamtąd – Franciszek Gil, Józef Narkowicz, Piotr Zieliński, Krystyna Pohl, Adam Zadworny, Ryszard i Artur Daniel Liskowaccy oraz ci, którzy przyjechali tam z wielkiego świata – jak Charles Wasserman, korespondent kanadyjskiego radia. Prawdziwi świadkowie, którzy patrzyli historii w oczy. I to z najbliższej odległości.

Andrzej Klim – dziennikarz i redaktor (pracował m.in. dla „Gazety Wyborczej”, PAP-u, „Profitu”, „Claudii”, „Press”, „Newsweeka”, „Wprost”, „My Company Polska”). Wydawca portalu www.TVN24bis.pl oraz redaktor naczelny portali poświęconych designowi: www.projekt-wbz.com.pl i www.zsz.com.pl prowadzonych dla Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Historyk sztuki i archiwista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych oraz Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu a także studiów doktoranckich na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Współautor przewodników po kościołach Torunia. Konsultant ds. historii General de Producciones y Diseno S.A. (GPD), projektu konkursowego koncepcji Muzeum Historii Polski w Warszawie. Autor książek (Wydawnictwo Naukowe PWN): „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60” (2013), „Polska–Niemcy 1:0, czyli 1000 lat sąsiedzkich potyczek” (2015), „Jak w kabarecie. Obrazki z życia PRL” (2016), „Tak się kręciło. Na planie 10 kultowych filmów PRL” (2016). Autor sztuki teatralnej „Herbatka u Paderewskiego. Z wizytą w Riond-Bosson”.

Cezary Łazarewicz (ur. 1966) – dziennikarz prasowy, reporter i publicysta. Publikował w czołowych polskich tytułach prasowych, między innymi „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju”, „Polityce”. Autor zbioru reportaży Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie (2012), Sześć pięter luksusu. Przerwana historia domu braci Jabłkowskich (2013), Elegancki morderca (2015), Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka (2016) oraz Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza (2017). Za reportaż Żeby nie było śladów otrzymał Nagrodę Literacką Nike, Nagrodę im. Oskara Haleckiego przyznawaną najlepszym książkom popularnonaukowym poświęconym historii Polski w XX wieku oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta otrzymała również tytuł Książki 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków, była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki i Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Wydarzenie pod patronatem portalu Infoludek.pl

Źródło: Organizator