Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej

13:30
8. Mistrzostwa Europy w gimnastyce sportowej

Kiedy

13.04 - 13.04.2019
godz.: 13:30

Bilety

Bilet: 30 zł - 120 zł

Gdzie

Netto Arena
Szafera Wł. 3/5/7
Szczecin

Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej

Takich Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej, w Polsce jeszcze nie było. Pierwszy raz w naszym kraju, na jednej arenie, o medale mistrzostw Starego Kontynentu rywalizować będą kobiety i mężczyźni.

W 1959 roku, podczas mistrzostw Europy w Krakowie startowały tylko kobiety, a w 1969 roku w Warszawie, tylko mężczyźni. W Netto Arenie Szczecin zobaczymy 109 zawodniczek i 66 zawodników z 38 państw, w tym dziewięcioosobową reprezentację Polski.

Cztery, sześć i wielobój, czyli kilka słów o konkurencjach

Liczba konkurencji rozgrywanych podczas mistrzostw Europy jest inna dla mężczyzn i inna dla kobiet. Kobiety rywalizują w czterech: w skoku, w ćwiczeniach na poręczach asymetrycznych, w ćwiczeniach na równoważni oraz ćwiczeniach wolnych.

Mężczyźni o medale powalczą w sześciu konkurencjach: w skoku, w ćwiczeniach na poręczach, w ćwiczeniach na koniu z łękami, w ćwiczeniach na kółkach, w ćwiczeniach na drążku oraz w ćwiczeniach wolnych.

Zawodnicy klasyfikowani są indywidualnie w poszczególnych konkurencjach; oraz w wieloboju gimnastycznym (sumując punkty uzyskane we wszystkich konkurencjach).

Poznaj zasady!

Kwalifikacje kobiet

Kwalifikacje do konkurencji na przyrządach są jednocześnie kwalifikacjami do finału wieloboju. Każdy kraj może wystawić maksymalnie 4 zawodniczki, które mogą startować na wszystkich przyrządach.

Kwalifikacje mężczyzn

Kwalifikacje do konkurencji na przyrządach są jednocześnie kwalifikacjami do finału wieloboju. Każdy kraj może wystawić maksymalnie 6 zawodników, w kwalifikacjach do każdego przyrządu może uczestniczyć maksymalnie 4 zawodników z jednego kraju.

Finały wieloboju kobiet i mężczyzn

Awansuje do niego 24 zawodników i zawodniczek z najwyższym wynikiem w kwalifikacjach.

W finale może wystartować maksymalnie 2 sportowców z jednego kraju. 3 zawodników i 3 zawodniczki są wpisane na listę rezerwowa i mogą zastąpić finalistów w razie kontuzji lub wycofania się z finałów.

Finały indywidualne kobiet i mężczyzn

W finale konkurencji indywidualnych uczestniczy po 8 zawodników i zawodniczek z najlepszym wynikiem w kwalifikacjach.

W finale może wystartować maksymalnie 2 sportowców z jednego kraju. 3 zawodników i 3 zawodniczki są wpisane na listę rezerwowa i mogą zastąpić finalistów w razie kontuzji lub wycofania się z finałów.

Ciekawa historia

Historia Mistrzostw Europy w Gimnastyce Sportowej sięga 1955 roku. Właśnie wtedy, we Frankfurcie nad Menem rozegrano pierwsze w historii mistrzostwa Starego Kontynentu w tej dyscyplinie sportu. Startowali w nich tylko mężczyźni. Kobiety, po raz pierwszy uczestniczyły w mistrzostwach dwa lata później, w Bukareszcie.

Podczas pierwszych mistrzostw, zwycięzcą w wieloboju został Boris Shakhlin. Reprezentant Związku Radzieckiego został później mistrzem świata (1958) i mistrzem olimpijskim (1960).

Wywalczył w karierze aż siedem złotych medali olimpijskich. Rosjanie zresztą na wiele lat zdominowali rywalizację na Starym Kontynencie.

Do 1990 roku wywalczyli 40 z 57 medali mistrzostw Europy w wieloboju, a Nikolay Adrianov długo był sportowcem-rekordzistą z największą liczbą medali olimpijskich. Jego rekord (15 krążków) pobił dopiero pływak Michael Phelps (w Pekinie w 2008 roku).

Kobieca reprezentacja Związku Radzieckiego też była europejską siłą, i rywalizowała o medale mistrzostw Europy z Niemki oraz Rumunki. Pod koniec lat 70-tych, cały świat zachwycał się Nadią Comăneci.

Rumuńska gimnastyczka w latach 1975-1979 wywalczyła 12 medali mistrzostw Europy. W 1975 w norweskim Skien, mając zaledwie 13 lat, była bliska zwycięstwa we wszystkich konkurencjach. Jedynie w ćwiczeniach wolnych musiała zadowolić się srebrnym medalem. Comăneci siedmiokrotnie stanęła na olimpijskim podium i jako pierwsza w dziejach gimnastyki dostała maksymalne noty, po 10 punktów, od wszystkich sędziów.

Dopiero w 2004 roku mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej zaczęto organizować nie co dwa lata, ale każdego roku. Do dziś w latach parzystych są to Drużynowe Mistrzostwa Europy, a w latach nieparzystych Indywidualne Mistrzostwa Europy.

Myślisz gimnastyka, mówisz Blanik

Bez wątpienia najlepszym w historii polskim gimnastykiem był (jest) Leszek Blanik. Obecny trener reprezentacji Polski specjalizował się w skoku . Właśnie w tej konkurencji został mistrzem olimpijskim podczas igrzysk w Pekinie (2008) i brązowym medalistą w Sydney (2000). Nie jest jednak jedynym Polakiem, który ma w dorobku medale olimpijskie w gimnastyce sportowej.

W 1952 roku w Helsinkach, srebrny medal w ćwiczeniach wolnych wywalczył Jerzy Jokiel, a w 1956 w Melbourne w ćwiczeniach drużynowych z przyborem, brązowe krążki zdobyły: Dorota Horzonkówna-Jokielowa, Natalia Kot, Helena Rakoczy, Danuta Stachow, Lidia Szczerbińska i Barbara Ślizowska.

Leszek Blanik jako jedyny w historii polskiej gimnastyki sportowej, stanął na wszystkich stopniach podium mistrzostw Europy. Złoty medal w skoku wywalczył w 2008 roku w Lozannie, srebrny w 1998 roku w Sankt Petersburgu, a brązowy w 2004 roku w Ljubljanie.

Gwiazdy światowego formatu!

Narodowe federacje podały już nazwiska nominowanych zawodników i zawodniczek. Na listach startowych jest wiele gwiazd światowego formatu.

W rywalizacji kobiet, mistrzyni Europy z 2017 roku, pierwsza w historii Brytyjka, która wywalczyła mistrzowski tytuł w wieloboju Ellie Downie zmierzy się m.in.: z broniącą tytułu w wieloboju i na poręczach, oraz mistrzynią świata na poręczach, Belgijką Niną Derwael, z aktualną mistrzynią Europy w ćwiczeniach wolnych Francuską Melanie de Jesus dos Santos, z dwukrotną medalistką ME w Glasgow (2018) Rosjanką Angeliną Melnikovą, czy powracającą po kontuzji specjalistką od skoku, czterokrotną medalistką olimpijską Marią Paseką.

Emocji nie będzie brakowało też w rywalizacji mężczyzn. Przyjazd do Szczecina potwierdził specjalista od ćwiczeń na drążku, mistrz olimpijski z Londynu, mistrz świata Holender Epke Zonderland. Pasjonująco zapowiada się jego rywalizacja z aktualnym mistrzem Europy w tej konkurencji, Szwajcarem Oliverem Hegi, z broniącym mistrzowskiego tytułu w ćwiczeniach wolnych, Brytyjczykiem Dominickiem Cunninghamem, czy z jego kolegą z GB Team, dwukrotnym mistrzem olimpijskim Maxem Whitlockiem. Lista startowa obfituje w nazwiska jeszcze wielu wybitnych gimnastyków.

W Szczecinie, o medale walczyć będą także m.in.: dwukrotny wicemistrz olimpijski, Niemiec Marcel Nguyen, Rosjanin Nikita Nagornyy (zwyciężył w mistrzostwach swojego kraju na wszystkich przyrządach), czy Artur Dalaloyan – zdobywca trzech złotych medali podczas Mistrzostw Europy w Glasgow oraz pięciu (!) medali podczas mistrzostw świata w Doha (2018).

Reprezentacja Polski

Trenerzy reprezentacji Polski, Jacek Wodyk (kobiet) i Leszek Blanik (mężczyzn) nominowali do udziału w mistrzostwach w Szczecinie 3 zawodniczki i 6 zawodników. Nie są to jeszcze listy ostateczne.

Zgłoszeni zostali:

– Marta Pihan – Kulesza (MKS Kusy Szczecin)
– Gabriela Janik (CWZS Zawisza KG Bydgoszcz)
– Wiktoria Łopuszańska (Iskra Zabrze)
– Dawid Węglarz (AZS AWFiS Gdańsk)
– Łukasz Borkowski (AZS AWFiS Gdańsk)
– Filip Sasnal (AZS AWF Kraków)
– Piotr Wieczorek (AZS AWFiS Gdańsk)
– Paweł Kaśków (MKS Gdańsk)
– Roman Kulesza (MKS Kusy Szczecin)

PROGRAM MISTRZOSTW EUROPY W GIMNASTYCE SPORTOWEJ

PONIEDZIAŁEK 8 kwietnia 2019
10:30-13:10 Oficjalny trening mężczyzn – grupa 1
13:30-16:10 Oficjalny trening mężczyzn – grupa 2
16:30-19:10 Oficjalny trening mężczyzn – grupa 3

WTOREK 9 kwietnia 2019
10:00-12:00 Oficjalny trening kobiet – grupa 1
13:30-15:30 Oficjalny trening kobiet – grupa 2
16:00-18:00 Oficjalny trening kobiet – grupa 3
18:30-20:30 Oficjalny trening kobiet – grupa 4

ŚRODA 10 kwietnia 2019
10:00-12:40 Kwalifikacje mężczyzn – grupa 1
14:00-16:40 Kwalifikacje mężczyzn – grupa 2
17:00-19:40 Kwalifikacje mężczyzn – grupa 3

CZWARTEK 11 kwietnia 2019
10:00-12:00 Kwalifikacje kobiet – grupa 1
13:30-15:30 Kwalifikacje kobiet – grupa 2
16:00-18:00 Kwalifikacje kobiet – grupa 3
18:30-20:30 Kwalifikacje kobiet – grupa 4

PIĄTEK 12 kwietnia 2019
13:00-15:45 Finał wieloboju mężczyzn i ceremonia medalowa
17:15 Oficjalna Ceremonia Otwarcia Mistrzostw
17:30-19:30 Finał wieloboju kobiet i ceremonia medalowa

SOBOTA 13 kwietnia 2019
13:30-16:00 Finały na przyrządach i bezpośrednio po konkurencjach ceremonie medalowe
mężczyźni: ćwiczenia wolne, koń z łękami, ćwiczenia na kółkach
kobiety: skok i poręcze asymetryczne

NIEDZIELA 14 kwietnia 2019
13:30-16:00 Finały na przyrządach i bezpośrednio po konkurencjach ceremonie medalowe
mężczyźni: skok, poręcze, drążek
kobiety: równoważnia, ćwiczenia wolne
* oficjalne treningi będą dostępne dla przedstawicieli mediów

Źródło: Organizator