Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum”

17:00

Kiedy

09.08 - 18.08.2018
godz.: 17:00

Bilety

Bilet: Cena biletu uzależniona od miejsca

Gdzie

Szczecin, Trzęsacz, Berlin

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Sacrum Non Profanum”

Tegoroczna edycja festiwalu poświęcona została sylwetce Ignacego Jana Paderewskiego – księcia fortepianów, kompozytora, artysty, filantropa, mówcy, polityka, ambasadora niepodległości i pierwszego premiera II Rzeczypospolitej.

Ignacy Jan Paderewski to postać nieprzeciętna, osobowość niezwykła – zdobywszy sławę, znaczną część swego życia poświęcił Polsce i tylko Polsce. Służył jej mądrze i ofiarnie. Swą rozległą działalnością polityczną jednoczył naród w dążeniu do odzyskania własnej państwowości. Wierzył w Boga i Naród Polski. Wierzył w wolność, demokrację i zgodne współżycie społeczeństw i narodów.

PROGRAM:

Czwartek 9 sierpnia 2018
Godz. 17.00
Szczecin, Kino Pionier 1907,
al. Wojska Polskiego 2
„Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”
Wiesław Dąbrowski – reżyser
Seans filmowy

Godz. 18.00
Szczecin, Kino Pionier 1907
al. Wojska Polskiego 2
„Niepodległość wygrał na fortepianie”
Konferencja naukowa

Prelegenci:
prof. Halina Lorkowska
prof. Bohdan Boguszewski
red. Józef Kański
dr Anna Koprowicz

Piątek, 10 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, ul. Małopolska 48
„Hommage a Ignacy Jan Paderewski”

Wykonawcy:
Marianna Humetska – fortepian (Ukraina)
Ivan Shemchuk – fortepian (Ukraina)
ORKIESTRA NARODOWEJ FILHARMONII LWOWSKIEJ (Ukraina)
Bohdan Boguszewski – dyrygent
Volodymyr Syvokhip – dyrygent (Ukraina)

Program koncertu:
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Uwertura Es-dur na orkiestrę
Wyk. Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Bohdan Boguszewski

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Koncert a-moll na fortepian i orkiestrę op. 17
Allegro; Romanza. Andante; Allegro molto vivace
Wyk. Ivan Shemchuk, Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej,
Bohdan Boguszewski

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) / opr. na orkiestrę Marek Jasiński (1947–2010)
Menuet G-dur op. 14 nr I/1
Wyk. Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Volodymyr Syvokhip

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Fantazja polska gis-moll na fortepian i orkiestrę op. 19
Wyk. Marianna Humetska, Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej,
Volodymyr Syvokhip

Sobota, 11 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, ul. Małopolska 48
„Adam Makowicz & Krzysztof Medyna – Jazz standards”

Wykonawcy:
Adam  Makowicz – fortepian (USA)
Krzysztof Medyna – saksofon (USA)

Program koncertu:
Utwór dedykowany Ignacemu Janowi Paderewskiemu
autorstwa Adama Makowicza (prawykonanie)

Duke Ellington (1899–1974)
Just Squeeze Me
I’m Beginning To See The Light
Solitude
Don’t Get Around Much Anymore
Do Nothing Till You Hear From Me

George Gershwin (1898–1937)
Nice Work If You Can Get It
My Man’s Gone Now
Fascinating Rhythm
I Loves You Porgy

Cole Porter (1891–1964)
Get Out Of Town
I Love You
What Is This Thing Called Love

Jimmy Van Heusen (1913–1990)
Like Someone In Love
Darn That Dream

Hoagy Carmichael (1899–1981)
Small Fry

Guy Wood (1911–2001)
My One And Only Love

Erroll Garner (1923–1977)
Dreamy

Victor Young (1900–1956) / Edward Heyman (1907–1981)
When I Fall In Love

Benny Goodman (1909–1986) / Charlie Christian (1916–1942)
Seven Make Eleven

Sammy Fein (1902–1989)
Alice In Wonderland

Harold Arlen (1905–1986)
Get Happy

Ray Noble (1903–1978)
Cherokee
Wyk. Adam Makowicz, Krzysztof Medyna

Niedziela, 12 sierpnia 2018
Godz. 12.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba
ul. św. Jakuba Apostoła 1

Msza w intencji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum
Celebrant
Jego Ekscelencja Arcybiskup Andrzej Dzięga– Metropolita Szczecińsko-Kamieński

Godz. 19.00
Berlin, bazylika św. Jana Chrzciciela, Lillenthalstraße 5

Wykonawcy:
Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej (Ukraina)
Bohdan Boguszewski – dyrygent

Program koncertu:
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Symfonia h-moll op. 24 Polonia
Adagio maestoso. Allegro vivace e molto appassionato; Andante con moto; Vivace
Wyk. Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Bohdan Boguszewski

Poniedziałek, 13 sierpnia 2018
Godz. 20.00
Szczecin, bazylika archikatedralna św. Jakuba, ul. św. Jakuba Apostoła 1

Wykonawcy:
Roman Perucki – organy
Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej (Ukraina)
Bohdan Boguszewski – dyrygent

Program koncertu:
Mieczysław Surzyński (1866–1924)
Wariacje nt. Kto się w opiekę odda Panu swemu
Feliks Nowowiejski (1877–1946)
Symfonia organowa nr 7 A-dur op. 45
cz. 3 Temat z wariacjami Twoja cześć i chwała
Wyk. Roman Perucki

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Symfonia h-moll op. 24 Polonia
Adagio maestoso. Allegro vivace e molto appassionato; Andante con moto; Vivace
Wyk. Orkiestra Narodowej Filharmonii Lwowskiej, Bohdan Boguszewski

Wtorek, 14 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Pałacowa 3

Wykonawcy:
Beata Bilińska – fortepian
Leszek Salwa – waltornia
Krakowski Kwintet Dęty
Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet
Marek Mleczko – obój
Roman Widaszek – klarnet
Paweł Solecki – fagot
Tadeusz Tomaszewski – waltornia

Program koncertu:
Joseph Haydn (1732–1809)
Divertimento B-dur Chorale St. Antonio
Allegro; Chorale „St. Antonio”; Minuetto; Presto
Wyk. Krakowski Kwintet Dęty

Alexander von Zemlinsky (1871–1942)
Humoresque
Wyk. Krakowski Kwintet Dęty

Artur Malawski (1904–1957)
Żywioły Tatr – Morskie Oko
Wyk. Krakowski Kwintet Dęty

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Krakowiak Fantastyczny H-dur op. 14 nr II/6
Wyk. Beata Bilińska

Malcolm Arnold (1921–2006)
Three Shanties
Wyk. Krakowski Kwintet Dęty

Francis Poulenc (1899–1963)
Sextuor op. 100 pour flute, hautbois, clarinette, cor, basson et piano
Wyk. Beata Bilińska, Krakowski Kwintet Dęty

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Menuet G-dur op. 14 nr I/1
Wyk. Beata Bilińska

Środa, 15 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

Wykonawcy:
Kinga Borowska – mezzosopran
Mirosława Białas – fortepian
Sławomir Wilk – fortepian

Program koncertu:
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) / Adam Asnyk (1838–1897)
Vier Lieder op. 7:
Gdy ostatnia róża zwiędła d-moll
Siwy koniu G-dur
Szumi w gaju brzezina F-dur
Chłopca mego mi zabrali g-moll
Wyk. Kinga Borowska, Mirosława Białas

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Sonate pour Piano es-moll op. 21
Allegro con fuoco; Andante ma non troppo; Allegro vivace
Wyk. Sławomir Wilk

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941) /Adam Mickiewicz (1798–1855)
Wybrane pieśni z cyklu Sechs Lieder op. 18:
Polały się łzy me czyste gis-moll
Moja pieszczotka B-dur
Nad wodą wielką i czystą a-moll
Gdybym się zmienił G-dur
Wyk. Kinga Borowska, Mirosława Białas

Czwartek, 16 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

Wykonawcy:
Katarzyna Ganczarska – organy
Zespół Harmonijek Ustnych Animato
Marek Jaroszyński – harmonijka chromatyczna
Piotr Bieliński – harmonijka akordowa
Piotr Włodarczyk – harmonijka basowa

Program koncertu:
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Piosnka dudarza As-dur op. 18 nr 2 – transkrypcja na organy
Jan Sebastian Bach (1675–1750)
Toccata d-moll
Gott du frommer Gott
Wyk. Katarzyna Ganczarska

Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert gitarowy D-dur RV 93 cz. I Allegro
Johann Sebastian Bach (1675–1750)
Koncert skrzypcowy a-moll BWV 1041 cz. I Allegro
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756–1791)
Sonata fortepianowa A-dur KV 331 cz. III Marsz turecki
Wyk. Zespół Animato

Johannes Brahms (1833–1897)
Preludium chorałowe
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
VI Sonata organowa d-moll op. 65 nr 6 cz. III Finał
Wyk. Katarzyna Ganczarska

Fryderyk Chopin (1810–1849)
Nokturn Es-dur op. 9 nr 2
Stanisław Moniuszko (1819–1872)
Mazur z opery Halka
Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Menuet G-dur op. 14 nr I/1
Z harmonijką przy mundurze (5 pieśni)
Wyk. Zespół Animato

Piątek, 17 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

„Muzyka naszych czasów”

Dzień Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Wykonawcy:
Mari Fukumoto – organy (Japonia)
Michał Gajda – akordeon
Julia Wolańska-Gajda – fortepian
Natalia Chudzicka – flet
Tomasz Sośniak – fortepian
Julia Dmochowska – fortepian
(laureatka Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego Szczecin – 2017)

Program koncertu:
Jaromir Gajewski (ur. 1961)
Miniatura nr 6
Wyk. Julia Dmochowska

Johann Caspar Kerll (1627–1683)
Toccata prima d-moll
Johann Pachelbel (1652–1706)
Ciaccona f-moll
Jan Sebastian Bach (1675–1750)
Toccata E-dur BWV 566
Wyk. Mari Fukumoto

Ewa Fabiańska-Jelińska (ur. 1989)
Toccata
Wyk. Michał Gajda, Julia Wolańska-Gajda

Aleksandra Chmielewska (ur. 1993)
Mohawk Tale
Wyk. Natalia Chudzicka, Tomasz Sośniak

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Caprice G-dur  op. 14 nr I/3
Wyk. Michał Gajda

Ignacy Jan Paderewski (1860–1941)
Nocturne B-dur op. 16 nr 4
Wyk. Julia Wolańska-Gajda

Sobota, 18 sierpnia 2018
Godz. 19.00
Trzęsacz, kościół Miłosierdzia Bożego
ul. Pałacowa 3

Koncert Finałowy

Wykonawcy:
Szczecin Philharmonic Big Band

Program koncertu:
Neal Hefti (1922–2008)
The Kid From Red Bank
Vernon Duke (1903–1969)
April In Paris
Jerry Gray (1915–1976)
A Strit Of Pearls
Duke Ellington (1899–1974)
Caravan
Jimmy McHugh (1894–1969)
On The Sunny Side Of The Street
Miles Davis (1926–1991)
Four
Charlie Parker (1920–1955)
My Little Suede Shoes
Henry Mancini (1924–1994)
Theme From Peter Gunn
David Clayton-Thomas (ur. 1941)
Spinning Wheel
Sammy Cahn (1913–1993) / Jimmy Van Heusen (1913–1990)
Chicago-Chicago
Hoe Zawinul (1932–2007)
Birdland
Joe Raposo (1937–1989)
Them from Sesame Street
Barry Manilow (ur. 1943) / Jack Feldman (ur. 1947)
Copacabana
Wyk. Szczecin Philharmonic Big Band

BILETY:

Seans filmowy w Szczecinie
„Paderewski człowiek czynu, sukcesu i sławy”
Reż. Wiesław Dąbrowski
9 sierpnia 2018 – czwartek, godz. 17.00
Kino Pionier 1907
al. Wojska Polskiego 2
Bezpłatne Karty Wstępu
www.evenea.pl (20 biletów bez numerów)

Koncert w Szczecinie
„Hommage à Andrzej Panufnik”
10 sierpnia 2018 – piątek, godz. 19.00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
Bilety:
1. www.bilety.fm
2. Informacja Turystyczna Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

Koncert w Szczecinie
„Adam Makowicz & Krzysztof Medyna – Jazz Standards”
11 sierpnia 2018 – piątek, godz. 19.00
Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
ul. Małopolska 48
Bilety:
1. www.bilety.fm
2. Informacja Turystyczna Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

Koncert w Berlinie
Ignacy Jan Paderewski – Symfonia h-moll op. 24 Polonia
12 sierpnia 2018 – niedziela, godz. 19.00
bazylika św. Jana Chrzciciela
ul. Lillenthalstraße 5
Bilety:
https://www.johannes-basilika.de/

Koncert w Szczecinie
Ignacy Jan Paderewski – Symfonia h-moll op. 24 Polonia
13 sierpnia 2018 – poniedziałek, godz. 20.00 Bazylika archikatedralna św. Jakuba
ul. Św. Jakuba Apostoła 1
Bezpłatne Karty Wstępu
www.evenea.pl
(Rząd XVIII – 6 miejsc nawa lewa, 6 miejsc nawa prawa)
(Rząd XIX – 6 miejsc nawa lewa, 6 miejsc nawa prawa)

Sektor A – strona lewa (krzesła)   – 40 szt.
Sektor B – prawa strona (krzesła) – 40 szt.
Sektor C – lewa strona (ławy)   – 10 szt.
Sektor D – prawa strona (ławy)  – 40 szt.
Sektor E – prawa strona – 5 szt.
Sektor F – prawa strona – 5 szt.
Sektor G – prawa strona – 5 szt.
Sektor H – prawa strona – 5 szt.

Koncerty w Trzęsaczu
13–18 sierpnia 2018  – wtorek–sobota, godz. 19.00
kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Pałacowa 3
Bilety:
1. www.bilety.fm
2. Informacja Turystyczna Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34

Źródło: Organizator