Międzynarodowy Festiwal Balonowy

18:00

Kiedy

06.07 - 08.07.2018
godz.: 18:00

Bilety

Bilet: Wstęp wolny

Gdzie

Ośrodek Sportu i Rekreacji
Piłsudskiego 3
Szczecinek

Międzynarodowy Festiwal Balonowy

Międzynarodowy Festiwal Balonowy w Szczecinku to impreza z 14-letnią historią. Zaczęło się w 2004 roku, kiedy do miasta zaproszonych zostało 5 załóg balonowych z Niemiec i Polski. Imprezę nazwano Polsko-Niemiecka Fiesta Balonowa, a jej pomysłodawcą jest Bartosz Oberski, któremu udało się przekonać ówczesne władze, uzyskując wsparcie organizacyjne ze strony OSiRu.

Dziś Festiwal Balonowy to cykliczna impreza w Szczecinku. Zapisał się w kalendarzu imprez miejskich jako stały element.

PROGRAM:

Piątek 6 lipca 2018

Godz. 18:00 – Pierwszy Start Balonów

Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja „Pogoń za lisem”. Jako pierwszy wystartuje balon Sponsora Strategicznego Festiwalu – balon Tyskie, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga balonu Tyskie rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania balonu a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem) jak najbliżej środka tego krzyża. Zwycięzcą zostaje pilot, który rzuci marker najbliżej. Jeśli nikt nie trafi w promieniu 20 metrów, wówczas zwycięzcą jest pilot balonu – lisa.

Sobota 7 lipca 2018

Godz. 18.00 – Drugi Start Balonów

Podobnie jak w locie piątkowym, rozegrana zostanie konkurencja „Pogoń za lisem”. Decyzja o rozegraniu tej samej konkurencji po raz drugi jest ściśle związaną z przypadkowością, mogącą mieć wpływ na wyniki. Czasami okazuje się, że balony których piloci wcale nie chcieli rywalizować, lądują najbliżej lisa. To za sprawą zmiennych wiatrów, które w pełni mają wpływ na przebieg lotu. Dodatkowym utrudnieniem jakie wprowadzamy w tej konkurencji jest jednorazowa szansa. Każdy pilot dostaje tylko jeden marker. I to on decyduje kiedy go rzuci – czy zrobi to w pierwszym locie, czy może w drugim, dając sobie więcej szans ale też przyjmując większe ryzyko.

Godz. 22.00 – Nocna Gala Balonów

To prawdziwa uczta dla Publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na Boisku Bocznym w całkowitej ciemności podświetlane przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie doświadczony już dyrygent, Pan Marcin Jaczewski. Tego przedstawienia nie można przegapić!!

W tym roku Nocna Gala Balonów ze względów bezpieczeństwa zorganizowana została jako impreza masowa. Oznacza to, że przestrzegać będzie trzeba zaostrzonych norm. Miejsca dla publiczności wypełnione będą tylko do pewnego stopnia. Reszta widzów, której nie uda się wejść, poproszona zostanie o obejrzenie spektaklu z większej odległości – spoza trybun boiska.
Na Nocnej Gali z pewnością zobaczyć będzie można balon Szczecinek stojący w centralnym jej punkcie a obok niego po obu stronach balony Tyskie. Pozostałe balony ustalone zostaną podczas briefingu z pilotami.

Niedziela 8 lipca 2018

Godz. 5.30 – Trzeci Start Balonów

To specjalny ukłon w kierunku Fotografów i Filmowców. Bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu pięknymi barwami. Podczas tego lotu nie rozgrywane będą żadne konkurencje. Ten lot nazwany został wśród pilotów „Just for Fun”. I jest to po prostu radość z przeżywania lotu i podziwiania z ziemi balonów nad miastem o wczesnym niedzielnym poranku.

Godz. 18.00 – Czwarty Start Balonów

Rozegranie konkurencji Splash-or-Grab. W wolnym tłumaczeniu „Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę”. To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku. Nigdzie indziej na świecie nie rozgrywana. Idea konkurencji pochodzi od słynnej „Fly in”, jednak wykorzystany został nieograniczony potencjał miasta jakim jest jezioro i możliwość zgromadzenia publiczności wokół jeziora. W konkurencji „Fly in” chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W tej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę – dokładnie 3 metry nad taflą wody. Tutaj pojawia się utrudnienie, bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody, jeśli będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi.

Udając się na pomost lub brzeg jeziora, należy pamiętać, że widowiskowość tej konkurencji ściśle zależy od wiejącego wiatru. Jeśli wiatr jest silniejszy, balony za zwyczaj przelatują jeden po drugim, czasem w dłuższych odstępach. Jeśli natomiast nie ma wiatru, wszystkie balony prawie jednocześnie pojawiają się nad taflą wody, robiąc niesłychane widowisko, łącznie z odbiciem lustrzanym. Tutaj również organizatorzy zachęcają wszystkich fotografów aby uzbroili się we wszystkie dostępne sprzęty. Jeśli nie będzie wiało to taka okazja na kalendarzowe zdjęcia zdarza się bardzo rzadko.

Źródło: Organizator